5 zasad bezpiecznego pożyczania online

Pożyczki internetowe cieszą się wzrastającą popularnością. Wynika to przede wszystkim z możliwości szybkiego uzyskania gotówki na rachunek bankowy - nawet w ciągu 15 minut. Warto jednak zachować wszelką ostrożność, by zaciągnięte zobowiązanie nie przerodziło się w prawdziwy koszmar. Poznaj więc najważniejsze zasady bezpiecznego pożyczania w internecie. 

Pożyczki online to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać potrzebne pieniądze nawet tego samego dnia. To dogodna opcja dla osób, które zmagają się z nieprzewidzianymi wydatkami i muszą mieć gotówkę "na już".

Rośnie popularność pożyczek internetowych

Z roku na rok ich popularność rośnie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Gemius, w 2013 roku strony oferujące takie pożyczki odwiedzało średnio 1,5 mln polskich internautów miesięcznie, natomiast w 2014 roku można było zaobserwować już ok. 2 mln użytkowników tego typu serwisów miesięcznie. Oznacza wzrost 30%. rok do roku. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, by zaciągnięcie pożyczki przez internet nie wiązało się z żadnym ryzykiem.

1. Sprawdź wiarygodność firmy pożyczkowej

Zanim zdecydujesz się na pożyczkę, sprawdź wiarygodność firm pożyczkowych, które bierzesz pod uwagę. Dzięki temu będziesz mieć pewność jej uczciwości pod każdym względem.

2. Oszacuj swoje możliwości finansowe

Firmy pozabankowe oferują pożyczki na kwoty dochodzące nawet do 5000 zł. Zamiast jednak zaciągać maksymalnie wysokie zobowiązanie, warto przeanalizować swoje możliwości finansowe. Musisz pamiętać, że pożyczkę trzeba spłacić najpóźniej w ciągu 30-60 dni (zobacz więcej pożyczek na 60 dni). Oszacuj więc, czy faktycznie będziesz w stanie spłacić całość zobowiązania w zadeklarowanym terminie. Jeżeli nie pozwalają ci na to możliwości finansowe, pomyśl o mniejszej kwocie - takiej, która odpowiada rzeczywistym potrzebom.

3. Dokonaj analizy poszczególnych ofert

Firm pozabankowych oferujących pożyczki internetowe jest coraz więcej. Im większa konkurencja, tym większe prawdopodobieństwo, że trafisz na korzystne propozycje. Dlatego nie ograniczaj się z wyborem do pierwszej napotkanej oferty. Przeanalizuj dostępne opcje, biorąc pod uwagę RRSO oraz możliwość skorzystania z promocji, np. 0% za pierwszą pożyczkę.

4. Nie zaciągaj pożyczki na spłatę innych pożyczkowych zobowiązań

W związku z tym, że pożyczki przez internet wiążą się z minimum formalności, wiele osób zaciąga je jedna po drugiej - zwykle na spłatę kolejnych zobowiązań. Takie postępowanie jest jednak "błędnym kołem", które może doprowadzić do tzw. spirali zadłużenia. Według szacunków Biura Informacji Gospodarczej nawet 2 miliony osób wpadło w spiralę zadłużenia, z której bardzo trudno im się wydostać.

5. Rozsądnie korzystaj z przedłużenia terminu spłaty pożyczki

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki online, masz możliwość odroczenia terminu spłaty chwilówki na okres nawet 30 dni. Warto jednak rozsądnie korzystać z takiego rozwiązania, ponieważ jest to opcja dodatkowo płatna. Wysokość kwoty zależy od indywidualnej polityki firmy pozabankowej, w tym od kwoty pożyczki. Chcąc przedłużyć termin spłaty o kolejne 30 dni, należy liczyć się z jednorazową opłatą sięgającą nawet kilkuset złotych. To dodatkowe obciążenie domowego budżetu, co z kolei może być jednym z kroków prowadzących do nakręcenia spirali zadłużenia.

4.8 (95.56%) 9 głosów
Katarzyna Gaweł

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o