Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt na telefon – co warto wiedzieć na ten temat?

Załatwienie wielu spraw związanych z finansami nie wymaga dziś osobistej wizyty w placówce bankowej, nawet zaciągnięcie kredytu możliwe jest na odległość, choćby przez telefon. Wystarczy wypełnić formularz z prośbą o kontakt lub samodzielnie zadzwonić na infolinię, aby rozpocząć proces kredytowy. Sprawdź, jak to zrobić. 

Oceniając atrakcyjność kredytu, patrzymy nie tylko na warunki finansowe. Zwracamy też uwagę czy zaciągnięcie zobowiązania nie wiąże się z czasochłonnymi i skomplikowanymi formalnościami. Banki rozumieją, że kredytobiorcy chcą pożyczać pieniądze szybko i wygodnie, więc starają się uprościć procedury, wprowadzić nowe metody wnioskowania o kredyt.

Coraz popularniejsze staje się pożyczanie pieniędzy przez telefon, zarówno w aplikacji mobilnej na smartfonie, jak i podczas rozmowy telefonicznej. W tym tekście przyjrzymy się tej drugiej możliwości.

Jaki kredyt można zaciągnąć przez telefon?

Dążenie do ograniczenia formalności ma swoje granice, więc przez telefon nie skorzystamy z każdego typu zobowiązania, a jedynie z kredytu gotówkowego. Można go bowiem zaciągnąć na dowolny cel w ramach uproszczonej procedury kredytowej. Takie prawo przysługuje osobie dorosłej z pełną zdolnością do czynności prawnych.

Choć w ten sposób można na ogół pożyczyć niewielkie kwoty, to z pewnością taka możliwość ucieszy tych, którzy nie chcą lub nie mogą skorzystać z kredytu przez internet a do oddziału nie jest im po drodze.

Czym charakteryzuje się kredyt gotówkowy na telefon?

Przede wszystkim minimum formalności, które trzeba dopełnić, by otrzymać pieniądze. Najczęściej cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut. Nie trzeba dostarczać dokumentów dotyczących dochodów, wykupywać ubezpieczenia kredytu czy spełniać innych wymagań.

Tyle tylko, że dla ograniczenia ryzyka kredytowego banki nie są skłonne pożyczyć przez telefon zbyt dużych kwot, zwłaszcza nowym klientom.

Jak zaciągnąć kredyt na telefon?

Procedura jest niezmiernie prosta. Sprowadza się do odwiedzenia strony internetowej banku, w którym chcemy pożyczyć pieniądze i odnalezieniu numeru infolinii (czasem jest to ogólny numer do załatwiania wszystkich spraw, a niekiedy kierowany specjalnie dla zainteresowanych kredytem). Są też banki, które proszą o wysłanie formularza kontaktowego i oczekiwanie na telefon doradcy.

Często można się spotkać z informacjami, jakie dane będą potrzebne podczas składania wniosku kredytowego. Stosując się do wskazówek banku unikniemy nerwów podczas rozmowy z konsultantem, a cała procedura przebiegnie szybciej i sprawniej.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zaciągnąć kredyt gotówkowy na telefon?

Są one identyczne z tymi obowiązującymi przy „tradycyjnym” sposobie zaciągania zobowiązania. Trzeba po prostu podać wymagane przez bank dane i poddać się procedurze badania zdolności i wiarygodności kredytowej. Dzięki połączeniu systemu bankowego z różnego rodzaju bazami danych, zawierających informacje o kredytobiorcach i dłużnikach, trwa to kilka chwil.

Po ich upływie konsultant jest w stanie przekazać nam wstępną decyzję kredytową i przedstawić warunki finansowania. Od nas zależy, czy je zaakceptujemy, czy spróbujemy zaciągnąć zobowiązanie w innym banku.

Które banki oferują kredyt na telefon?

Chcąc pożyczyć pieniądze nie trzeba wychodzić z domu. Banki chętnie podpowiadają, by zrezygnować z wizyty w placówce i sugerują wypełnienie formularza kontaktowego, po którego wysłaniu doradca oddzwoni, udzieli wszelkich niezbędnych informacji i przeprowadzi nas przez proces kredytowy. Spójrzmy, jak to wygląda w kilku wybranych instytucjach finansowych.

Alior Bank – pieniądze na klik lub z gwarancją stałej raty

W Alior Banku wiele spraw związanych z pożyczeniem pieniędzy można załatwić w pełni samodzielnie, ale są i takie produkty, w przypadku których konieczne jest pozostawienie danych kontaktowych i rozmowa z bankierem.

Należą do nich między innymi pożyczka z gwarancją stałej raty nawet przez 5 lat oraz pożyczka na klik bez prowizji (w jej przypadku decydujące znaczenie ma wysokość wnioskowanej kwoty. Jeśli jest ona wyższa od 5000 zł niezbędna jest pomoc doradcy telefonicznego).

Po dopełnieniu formalności przez telefon pieniądze są przelewane na wskazany rachunek bankowy.

Bank PKO BP – kredyt przez telefon lub wideorozmowę

Bank PKO BP oferuje bardzo wiele możliwości dostępu do pieniędzy. Oprócz wizyty w placówce lub złożenia wniosku online możliwe jest także zaciągnięcie zobowiązania podczas wideorozmowy (wystarczy komputer lub telefon z przeglądarką internetową) lub kontaktu telefonicznego.

W obu przypadkach można zamówić kontakt ze strony doradcy, a przy wyborze rozmowy telefonicznej możliwe jest po prostu zadzwonienie na numer infolinii.

Bank Pocztowy – wygodny kredyt na telefon

Kredyt gotówkowy na telefon w Banku Pocztowym dostępny jest tylko dla jego klientów. Wystarczy zadzwonić pod wskazany numer infolinii, a konsultant wypełni wniosek, po czym prześle dokumenty online. Po zapoznaniu się z nimi należy zatwierdzić zawarcie umowy otrzymanym z banku SMS-em. Bank zapewnia, że nie wymaga żadnych zaświadczeń i odwiedzania placówki, wszystko załatwimy bezpiecznie nie wychodząc z domu.

Uruchomienie zaciągniętego w ten sposób kredytu może nastąpić nawet tego samego dnia, środki są przekazywane na konto osobiste w Banku Pocztowym.

Getin Bank – weryfikacja metodą „na selfie”

Swoich klientów Getin Bank zachęca do pożyczania pieniędzy całkowicie samodzielnie w bankowości elektronicznej. Tym, którzy jeszcze z nim nie współpracują proponuje wypełnienie formularza, poczekanie na kontakt doradcy, który w trakcie rozmowy pomoże wybrać najlepszą ofertę.

Przedstawi też warunki kredytowania, a po ich zaakceptowaniu przez klienta będzie służył pomocą w procesie weryfikacji, który można przeprowadzić całkowicie zdalnie metodą „na selfie”. W jego trakcie dochodzi do otwarcie konta osobistego w Getin Banku, po aktywowaniu którego można sfinalizować zawarcie umowy kredytowej. Pożyczone pieniądze są wypłacane na założony w opisany wyżej sposób rachunek.

Santander Bank Polska – dodatkowe pieniądze na realizację planów

W tym banku z kredytu na telefon mogą skorzystać nie tylko jego klienci, ale osoby, które jeszcze z nim nie współpracują. Santander Bank Polska wymaga, by kredytobiorca miał stałe i udokumentowane źródło dochodu na terenie Polski i mieszkał na jej terenie.

Przed skontaktowaniem się z infolinią należy przygotować numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego, dane aktualnego pracodawcy (adres, NIP, REGON, telefon kontaktowy) oraz przypomnieć sobie datę zawarcia umowy o pracę (lub przyznania świadczenia emerytalnego/renty), wysokość średnich dochodów za ostatnie 3 miesiące i dane dotyczące posiadanych kredytów i innych zobowiązań finansowych.

Po wypełnieniu wniosku kredytowego konsultant przedstawi wstępną decyzję kredytową, a jeśli będzie pozytywna omówi szczegóły dotyczące zawarcia umowy. Pieniądze mogą być przekazane na wskazany rachunek bankowy tego samego dnia.

Jakie są zalety kredytu na telefon?

Wśród zalet kredytu na telefon niewątpliwie trzeba wymienić możliwość przeprowadzenia całej procedury na odległość, bez konieczności odwiedzania placówki. W bankach, w których kontakt następuje bezpośrednio z doradcą kredytowym można samodzielnie zdecydować o czasie przeprowadzenia rozmowy.

Atutem tej formy zawarcia umowy kredytowej jest też minimum formalności, nie trzeba przedstawiać zaświadczeń i dokumentów, a wypłata pieniędzy następuje nawet tego samego dnia.

Jakie są wady kredytu na telefon?

Jedną z najistotniejszych wad zaciągania kredytu na telefon jest brak możliwości spokojnego zaznajomienia się z przedstawioną do akceptacji umową, ewentualnego skonsultowania jej zapisów z zaufaną osobą. Istnieje ryzyko, że doradca nie powie o jakimś istotnym szczególe i nie będziemy mieli świadomości związanych z nim obowiązków.

Kolejna wada to ograniczenie dotyczące maksymalnych kwot zobowiązania zaciąganego przez telefon. Na ogół w ten sposób można pożyczyć nie więcej niż kilkanaście tysięcy złotych, przy czym kwoty te są niekiedy wyższe dla obecnych klientów danego banku.

Ciekawa alternatywa dla potrzebujących szybko pieniędzy

Im więcej możliwości korzystania z usług bankowych, tym lepiej. Warto więc docenić, że coraz więcej banków decyduje się ma maksymalne uproszczenie procedur kredytowych i umożliwia pożyczenie pieniędzy przez telefon.

Warto wiedzieć

  1. Przymierzając się do wzięcia kredytu przez telefon należy sprawdzić oferty kilku kredytodawców, zwracając uwagę na koszty finansowania (opłata przygotowawcza, prowizja, wysokość oprocentowania, inne koszty), wymagania stawiane kredytobiorcom i zasady spłaty zobowiązania.
  2. Kredytodawca nie ma prawa uzależniać rozpatrzenia wniosku kredytowego od wniesienia opłaty wstępnej/przygotowawczej.
  3. Przed rozmową na temat kredytu należy przygotować dane wymagane przez bank (m.in. numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego, wysokość zarobków i posiadanych już zobowiązań), co przyspieszy proces wnioskowania.
  4. Zaciągnięcie zobowiązania w trakcie rozmowy telefonicznej także wiąże się z badaniem zdolności i wiarygodności kredytowej.
  5. Wzięcie kredytu przez telefon jest bezpieczne, o ile będziemy korzystali z numerów telefonów podanych na oficjalnych witrynach internetowych instytucji finansowych, a nie na stronach poradnikowych, forach dyskusyjnych czy grupach na portalach społecznościowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy można wziąć kredyt przez telefon?

    Tak, istnieje taka możliwość. Część banków posiada specjalne infolinie dla chcących pożyczyć pieniądze. Inne proszą o wypełnienie formularza kontaktowego. Po jego wysłaniu oddzwania doradca i w trakcie rozmowy wypełnia wniosek kredytowy, przekazuje decyzję banku o przyznaniu (lub nie) finansowania. W przypadku pozytywnej decyzji następuje zawarcie umowy (na ogół z wykorzystaniem kodu z SMS-a) i przekazanie pieniędzy na wskazany rachunek bankowy.

  2. Czy oszust może wziąć kredyt na telefon na moje dane?

    Teoretycznie jest to możliwe, jeśli oszust będzie posiadał dane osobowe, które trzeba wpisać we wniosku o kredyt a sprawdzenie ich po stronie kredytodawcy nie będzie rzetelne. W przypadku zaciągania zobowiązania w banku jest to jednak mało prawdopodobne, bo są one zobowiązane do przestrzegania rygorystycznych procedur weryfikacji tożsamości klienta.

  3. Czy można wziąć kredyt hipoteczny przez telefon?

    Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z wieloma formalnościami, koniecznością przedstawienia dokumentów dotyczących dochodów kredytobiorcy i nieruchomości, często wymagane jest też ubezpieczenie kredytu. Załatwienie wszystkich tych spraw nie jest możliwe przez telefon.

  4. Czy kredyt na telefon jest bezpieczny?

    Tak, jeśli zachowamy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim rozmowę z doradcą trzeba przeprowadzić w cichym i ustronnym miejscu, gdzie będziemy mogli się skupić i nikt nie będzie słyszał podawanych przez nas danych, które umożliwiłyby mu podjęcie próby wyłudzenia kredytu w naszym imieniu. Dobrze jest też przygotować się do rozmowy, zapisać sobie pytania, które chcielibyśmy zadać doradcy i od razu pytać o pojawiające się w trakcie rozmowy kwestie budzące nasze wątpliwości.

  5. Czy można zaciągnąć chwilówkę na telefon?

    Istnieją pozabankowe firmy pożyczkowe umożliwiające zaciągnięcie chwilówki na telefon. Podczas rozmowy z konsultantem trzeba odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących personaliów, adresu zamieszkania oraz osiąganych dochodów. Z pewnością padną też pytania dotyczące wieku i sposobu zarobkowania umożliwiające oszacowanie ryzyka kredytowego.

    Część firm pożyczy pieniądze przez telefon przy pierwszym kontakcie, inne wymagają wcześniejszej rejestracji na swojej stronie internetowej i wykonania przelewu weryfikacyjnego.

PORÓWNAJ KREDYTY
Adam Rogoz
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments