Co to jest BIK i jak go sprawdzić?

Chcesz zaciągnąć kredyt / pożyczkę w banku lub firmie pozabankowej? Zastanawiasz się, jak zostaniesz oceniony i czy wniosek zostanie zaakceptowany? Wszystko zależy od tego, jak wiarygodnym klientem jesteś, czyli jaki jest twój scoring w BIK (Biurze Informacji Kredytowej).

Zanim bank / firma pożyczkowa zaakceptuje złożony przez ciebie wniosek, zgłasza się do BIK. Jest to instytucja, która zbiera informacje o pożyczkobiorcach służące do stworzenia portretu konkretnego kredytobiorcy. W ten sposób banki / firmy pożyczkowe mają pełny obraz tego, jak może wyglądać spłata zobowiązania przez określonego klienta.

BIK, czyli co?

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) jest instytucją powołaną do życia w 1997 roku. Od tego czasu nieustannie zajmuje się gromadzeniem informacji o kredytobiorcach, które stanowią podstawę oceny wiarygodności kredytowej. Obecnie Biuro Informacji Kredytowej współpracuje z ponad 650 bankami oraz instytucjami z sektora bankowego, generując dla nich raporty o konkretnych klientach składających wnioski kredytowe i pożyczkowe.

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie www.bik.pl, w bazie BIK znajdują się informacje o ponad 23 mln osób.

Dlaczego warto skorzystać z BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to cenne źródło informacji nie tylko dla banków / firm pożyczkowych, ale również klientów indywidualnych, tj. osób ubiegających się o kredyty.

Decydując się na współpracę:

  • masz dostęp do aktualnej historii kredytowej,
  • wiesz, jaki jest twój scoring - im wyższy, tym większa szansa na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej,
  • przejmujesz kontrolę nad informacjami przekazywanymi do BIK,
  • możesz zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu "na dowód".

Szczególnie cenną informacją są dane dotyczące scoringu. Od przyznanej oceny mogą zależeć dalsze losy złożonego przez ciebie wniosku kredytowego. Im jest ona wyższa, tym masz większe szanse na przyznanie pożyczki - także z możliwością uzyskania jej na korzystniejszych warunkach. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które ubiegają się o kredyt / pożyczkę i nie chcą stracić pieniędzy (wpłaconych na poczet opłaty za rozpatrzenie wniosku), gdy bank odrzuci złożony wniosek.

Jak uzyskać dostęp do informacji zawartych w BIK?

Każdy kredytobiorca oraz każda instytucja z sektora bankowego może skorzystać z informacji gromadzonych przez BIK. Jednak, by było to możliwe, koniecznością jest rejestracja użytkownika w serwisie www.bik.pl.

W przypadku klientów indywidualnych, istnieje możliwość założenia darmowego konta próbnego. Chociaż ma ono ograniczone funkcjonalności, daje dostęp do najważniejszych informacji. W przypadku chęci wykupienia dostępu, klient może wybrać jedno spośród proponowanych rozwiązań, tj.:

  • Profil Kredytowy Plus - obejmujący historię kredytową oraz ocenę punktową,
  • Alerty BIK - pozwalający na ochronę przed wyłudzeniami kredytu,
  • BIK Pass - dający dostęp do świadectwa wiarygodności kredytowej.

Jeżeli chodzi o sprawdzenie informacji w BIK przez banki czy SKOK-i, możliwe jest wykupienie pakietu dającego dostęp do danych o klientach indywidualnych oraz podmiotach gospodarczych.

5 (100%) 1 głosów
Katarzyna Gaweł

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o