mężczyzna z tabletem

Jak oszczędzać pieniądze? 5 podstawowych zasad

Chcesz wiedzieć jak oszczędzać pieniądze skutecznie? Przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik. Znajdziesz w nim pięć podstawowych zasad, które pomogą ci rzucić nowe światło na twoje osobiste finanse!

Oszczędzanie pieniędzy kojarzy się z ograniczaniem sobie przyjemności na rzecz budowania zaplecza finansowego. Jeśli jednak podejdziesz do tematu rozsądnie, nie będziesz musiał z niczego rezygnować.  Wystarczy, że wdrożysz kilka zasad, a twoje oszczędności zaczną się powiększać!

Jak oszczędzać pieniądze? 5 podstawowych zasad

  1. Zapisuj ile wydajesz i ile zarabiasz

Prowadzenie budżetu domowego to banalny sposób, aby sprawdzić, gdzie i w jakiej ilości twoje pieniądze uciekają oraz skąd przychodzą. Aby zacząć go prowadzić, trzeba się przyjrzeć dokładniej pojedynczym wydatkom w ciągu miesiąca.

  • Warto w tym celu zbierać wszystkie paragony oraz sprawdzać każdą operację w banku. Następnie te informacje umieszcza się w pliku podzielonym na kategorie wydatków i przychodów.

Gdy masz już wszystko wypisane i rozdzielone, możesz przystąpić do analizy. Dobrze, gdy obejmuje ona nieco dłuższy okres – na przykład 3 miesiące. Możesz bowiem wtedy sprawdzić, czy twoje nawyki finansowe są powtarzalne. Szybko zorientujesz się, w jakich kategoriach wydajesz za dużo oraz gdzie pojawiają się realne szanse na oszczędzanie pieniędzy.

2. Optymalizuj swoje wydatki

Na podstawie budżetu domowego sprawdzisz, ile wydajesz. To rozgrzewka przed optymalizacją wydatków. Chcesz wiedzieć jak oszczędzać pieniądze? Naucz się rozsądnie do nich podchodzić. Nie chodzi o to, by maksymalnie ucinać wydatki, a o to, by robić to mądrze. Zastanów się, w jakich kategoriach jesteś w stanie efektywniej gospodarować pieniędzmi.

Przykład: Twój aktualny operator telefoniczny pobiera od ciebie opłatę 50 zł. W zamian otrzymujesz darmowe rozmowy, darmowe SMS i pakiet 1 GB Internetu. Konkurencyjny operator za takie same warunki chce 45 zł. Optymalizacja może tu przebiegać na dwa sposoby: przeniesiesz się do tańszego operatora lub wynegocjujesz dla siebie lepszą cenę z obecnym operatorem.

3. Planuj wydatki z wyprzedzeniem

Po raz trzeci już wykorzystasz szczegółową wiedzę o tym ile wydajesz i ile zarabiasz. Odpowiedź na pytanie jak oszczędzać pieniądze kryje się bowiem także w mądrym planowaniu wydatków z zapasem czasu. Ta zasada dotyczy poczynienia pewnych założeń finansowych co do twoich możliwości miesięcznych.

Przykład: wiesz już, że na rozrywkę (kino, teatr, wyjścia do pubów) miesięcznie wydajesz około 300 zł. Postaraj się zaplanować kolejny miesiąc tak, aby zmniejszyć wydatki na tę kategorię o 50 zł. Możesz na przykład przejrzeć repertuar kin i wybrać już teraz filmy, które cię interesują. Aby zaoszczędzić 50 zł wystarczy, że dwa razy nie kupisz popcornu w kinie!

4. Unikaj spontanicznego kupowania

Kupowanie pod wpływem emocji niweczy cały wysiłek wkładany w przygotowanie się do tematu pt. „jak oszczędzać pieniądze”. Zanim wyciągniesz w sklepie portfel, aby kupić kolejną bluzkę, która była w promocji, zastanów się dwa razy, czy ta bluzka naprawdę jest ci potrzebna.

5. Wdrażaj te zasady powoli i uważnie

Podchodź poważnie i uważnie do swoich wydatków oraz przychodów, a z łatwością zaczniesz oszczędzać.

Jak widzisz, wdrożenie choćby jednego z wymienionych sposobów pozwoli ci zoptymalizować wydatki. Najlepsze rezultaty otrzymasz, gdy będziesz skupiać się na pojedynczych, niewielkich aktywnościach. Zacznij od tego, co jest dla ciebie najłatwiejsze. Gdy poczujesz, że wiesz już jak oszczędzać pieniądze, przyjdzie pora na kolejne, większe kroki. Trzymamy kciuki!

Jak oszczędzać pieniądze? 5 podstawowych zasad
5 (100%) 1 głosów

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o