mężczyzna pracujący przy komputerze

Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to znakomita skarbnica wiedzy na temat naszych zobowiązań finansowych. Nic więc dziwnego, że pożyczkodawcy chętnie sięgają do tego rejestru. Zanim jednak złożysz wniosek o pożyczkę, sam możesz sprawdzić jak wygląda twoja historia w BIK. Dziś podpowiadamy jak to zrobić.

W Biurze Informacji Kredytowej przechowywane są informacje zarówno o naszych aktualnych zobowiązaniach (w tym o regularności spłacanych rat), jak i o tych, których nie spłacaliśmy w terminie. Każda instytucja, która składa zapytanie o naszą historię kredytową, dowie się więc nie tylko gdzie i ile pożyczyliśmy, ale także czy byliśmy solidnymi dłużnikami. Jeśli BIK odnotował jakąś nieterminowość, dla nowego pożyczkodawcy może to być sygnał, że nie radzimy sobie z terminową obsługą zaciągniętych zobowiązań. Tym samym nasze szanse na pożyczkę zaczynają spadać.

Na szczęście, sami możemy pobrać raport dotyczący naszej dyscypliny płatniczej zanim zrobi to firma pozabankowa. Wystarczy, że złożymy odpowiednie zapytanie w BIK.

Historia z BIK dla każdego

BIK udostępnia swoje dane każdemu konsumentowi, który o to poprosi. Oczywiście, otrzymać możesz wyłącznie informacje dotyczące twojej osoby. Instytucje finansowe współpracują natomiast z Biurem Informacji Kredytowej na innych zasadach, dlatego przysługuje im prawo do prześwietlania dowolnie wybranego klienta.

Jeżeli interesują cię informacje przechowywane w BIK wystarczy założyć wirtualne konto na stronie tej instytucji, podać swoje dane osobowe, a następnie potwierdzić ich poprawność. Potwierdzenia tego dokonasz na jeden z trzech sposobów:

  • przesyłając do BIK skan dowodu osobistego,
  • wykorzystując podpis elektroniczny,
  • za pomocą listu poleconego i kodów sms (listem poleconym otrzymasz kod, który należy wprowadzić w odpowiednim miejscu w panelu klienta. Jeśli kod ten będzie poprawny, smsem otrzymasz kolejny kod, który również trzeba wpisać w odpowiednie pole w swoim profilu).

Kiedy BIK zakończy proces weryfikacji twojej tożsamości, będziesz mógł zalogować się do swojego panelu klienta i pobrać raport na swój temat. Zgodnie z prawem informację tę możesz bezpłatnie uzyskać raz na 6 miesięcy. Jeżeli jednak chciałbyś korzystać z raportów BIK częściej, za każdy dodatkowy wykaz będziesz musiał zapłacić.

Chcesz pożyczkę? Korzystaj z BIK!

Dzięki raportom z BIK będziesz zawsze o krok przed potencjalnym pożyczkodawcą. To położenie pozwoli ci odpowiednio szybko zareagować, gdy negatywny wpis na twój temat trafi do rejestru np. w wyniku pomyłki. Innymi słowy, masz swoją dyscyplinę płatniczą pod ciągłą kontrolą.

Pamiętaj, że BIK przechowuje również informacje pozytywne, czyli te dotyczące uregulowanych w terminie zobowiązań. Takie wpisy gromadzone są jednak wyłącznie na prośbę klienta. Jeśli więc spłacisz pożyczkę na czas, zadbaj o to, aby ten fakt był widoczny w raporcie BIK. Dzięki temu pożyczkodawca zobaczy, że choć może kiedyś zdarzyły ci się przejściowe problemy z terminową obsługą zobowiązań, to zwykle solidnie podchodzisz do spłaty długów - a to oznacza, że łatwiej będzie zdobyć pożyczkę, której właśnie potrzebujesz.

Zobacz ranking darmowych pożyczek

5 (100%) 3 głosów
Katarzyna Gaweł

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Chisty Walton

Czy potrzebujesz pożyczki? Czy szukałeś gdzie uzyskać pożyczkę? Czy próbowałeś uzyskać pożyczkę? złóż wniosek teraz pod adresem? (christywalton355@gmail.com), jeśli chcesz uzyskać niedrogą pożyczkę. Pożyczka jest oferowana tutaj przy bardzo niskim oprocentowaniu 2%. Skontaktuj się z nami, jeśli jesteś zainteresowany.