Linia pożyczkowa – co to takiego?

Obok tradycyjnych chwilówek na rynku pozabankowych istnieją także inne formy szybkiego finansowania potrzeb klientów. Jedną z nich są tytułowe linie pożyczkowe. Dziś kilka słów o charakterze tego produktu i zaletach płynących z takiego rozwiązania.

Instytucje pozabankowe oferują nam obecnie cztery rodzaje produktów: chwilówki, pożyczki ratalne, pożyczki społecznościowe oraz linie pożyczkowe. O tych ostatnich wciąż jednak mówi się najmniej, a szkoda, bo mogą stanowić ciekawą alternatywę dla mocno popularnych już chwilówek. Ci, którzy korzystali (lub nadal korzystają) z kredytów bankowych, zapewne spotkali się z czymś takim jak linia kredytowa. Linie pożyczkowe działają na bardzo podobnych zasadach.

Linia pożyczkowa - zasada działania

Na podstawie odpowiedniej umowy pożyczkodawca uruchamia pewien limit pożyczki, do którego klient ma stały dostęp. Nie musi on wykorzystywać całej kwoty od razu, a jedynie sięgać po jakąś część pieniędzy wtedy, kiedy akurat będzie tego potrzebował.

Aby lepiej zrozumieć mechanizm działania linii pożyczkowych, posłużmy się przykładem. Załóżmy, że pożyczkodawca uruchamia dla klienta limit w kwocie 3000 zł na okres 12 miesięcy. Klient bierze tego limitu jedynie 500 zł. Do jego dyspozycji nadal pozostaje 2500 zł, które w każdej chwili może wypłacić. Za wzięte 500 zł naliczane mu są natomiast odsetki. Kiedy odda pożyczoną kwotę wraz z odsetkami, do jego dyspozycji ponownie będzie 3000 zł i tak przez cały okres trwania umowy.

Zalety korzystania z linii pożyczkowej

Jak widać, linia pożyczkowa zapewnia nam stały dostęp do gotówki. Wystarczy, że złożymy wniosek i podamy kwotę, która nas interesuje. Jeśli pożyczkodawca wyrazi zgodę na pożyczkę w tej kwocie, zostanie uruchomiony limit, z którego od razu bez problemu wypłacimy pieniądze.

Takie rozwiązanie to niewątpliwa oszczędność czasu. Podpisujemy umowę np. na rok i możemy korzystać z gotówki kiedy tylko chcemy, bez konieczności powtórnego przejścia przez wszystkie formalności.

Spłata zobowiązania odbywa się natomiast w dowolnie wybranym przez klienta dniu. Oczywiście, linia pożyczkowa posiada okresy rozliczeniowe, w których trzeba się zmieścić, ale nie wymaga od klienta, żeby od razu oddawał, tyle ile z limitu pożyczył. Zwykle jest ustalona jakaś kwota minimalna, którą należy oddać pożyczkodawcy w danym okresie.

Pożyczkodawcy oferujący tego typu produkty nie widzą problemu, kiedy klient potrzebuje zmienić datę ostatniego dnia okresu rozliczeniowego. Dzięki temu nawet jeśli zaszły u nas jakieś zmiany finansowe, możemy dostosować terminy spłaty limitu do swoich potrzeb.

Wady korzystania z linii pożyczkowej

Oprócz wielu zalet, linia pożyczkowa może mieć swoje wady. Aby w ogóle skorzystać z takiego produktu musimy mieć bardzo dobrą historię kredytową i wszystkie swoje aktualne zobowiązania płacić na czas.

Korzystając z linii pożyczkowej należy także pamiętać o regularnych spłatach kwoty minimalnej. Każda wypłata z limitu obciążona jest natomiast odsetkami, które ostatecznie składają się na koszty naszej pożyczki.

Podsumowując

Linia pożyczkowa to doskonałe wyjście dla tych, którzy potrzebują stałego dostępu do większej gotówki. Musimy jednak pamiętać, aby korzystać z niej rozważnie. Przed uruchomieniem limitu pożyczkowego dobrze przekalkulujmy swoje możliwości finansowe i korzystajmy z tego produktu tylko w takim stopniu, na ile będziemy mogli bez przeszkód spłacać zaciągnięty dług.

4.3 (85.45%) 11 głosów
Katarzyna Gaweł

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o