wypełnianie wniosku

Odrzucony wniosek o pożyczkę. Jak do tego doszło?

Firma pożyczkowa odmówiła Ci pożyczki? Nie martw się – jest szansa, że w innej firmie ją otrzymasz. Zanim jednak wyślesz kolejny wniosek, sprawdź, co mogło spowodować, że decyzja o przyznaniu środków była nieprzychylna.

Przygotowaliśmy zestawienie najczęstszych powodów wydawania negatywnej decyzji o pożyczce w odniesieniu do procesu wnioskowania. Przeważnie dotyczą one braku zdolności kredytowej lub procesu weryfikacji, z którym firma pożyczkowa miała problem.

Najczęstsze powody odrzucenia wniosku pożyczkowego

  • Błędy w formularzu rejestracyjnym
  • Nieprawdziwe dane podane we wniosku
  • Brak przelewu weryfikacyjnego lub niepoprawnie wykonany przelew
  • Niedostosowanie do wymagań formalnych
  • Brak odpowiednich dochodów

Powyższe punkty to najczęściej spotykane powody odrzucania wniosków pożyczkowych. Aby dobrze zrozumieć, co się pod nimi kryje, czytaj dalej.

Błędy w formularzu rejestracyjnym

Formularze rejestracyjne w portalach pożyczkowych są częścią wniosku o pożyczkę. Dane takie jak imię, nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu są przenoszone na wniosek pożyczkowy.

We wniosku należy podać także numer osobistego konta w banku. Rachunek musi być prowadzony na indywidualnie przez pożyczkobiorcę, ponieważ firma weryfikuje tożsamość na podstawie przelewu weryfikacyjnego, w którym są dane adresata. Jeśli dane te nie zgadzają się z tymi widniejącymi we wniosku (np. są literówki) to wniosek zostanie odrzucony.

Nieprawdziwe dane podane we wniosku o pożyczkę

Deklarowanie zawyżonego dochodu czy zatajanie zajęć komorniczych to częste przypadki podawania fałszywych danych. Dane niezgodne z rzeczywistością mogą nie tylko zablokować pożyczkę w danym momencie, ale i w przyszłości. Informacje są sprawdzane na różne sposoby. Oto przykłady:

  • pożyczkodawca wykonuje telefon do klienta,
  • sprawdza informacje w bazach, takich jak Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
  • sięga do danych zgromadzonych na Platformie Wymiany Informacji Pożyczkowej.

Brak przelewu weryfikacyjnego lub niepoprawnie wykonany przelew

Przelew weryfikacyjny ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze pożyczkodawca sprawdza po raz kolejny zgodność danych podanych w formularzu rejestracyjnym i wniosku pożyczkowym. Po drugie weryfikuje numer rachunku bankowego, na jaki ma przelać pieniądze w przypadku pozytywnej decyzji. Firma pożyczkowa poda ci numer konta oraz tytuł przelewu, jaki musisz wykonać. Zwyczajowa kwota przelewu weryfikacyjnego to 1 grosz, który jest zwracany pożyczkobiorcy. Jeśli popełnisz błąd w tytule przelewu, zostanie to sklasyfikowane jako niepoprawnie wykonany przelew. Jeśli błędnie przepiszesz numer konta i przelew nie dojdzie do odbiorcy, twój wniosek o pożyczkę również zostanie odrzucony.

Niedostosowanie do wymagań formalnych

Firmy pożyczkowe zawsze określają, kto może ubiegać się o pożyczkę. Przedział wiekowy, obywatelstwo, zdolność do czynności prawnych – to główne wymagania formalne. Dla przykładu Vivus udzieli pożyczki osobie, która ma 19 lat. 18-latek zostanie odrzucone w procesie weryfikacyjnym.

Brak odpowiednich dochodów

Pożyczka nie zostanie udzielona osobie, której na nią nie stać – to wymagania prawne. Dlatego, jeśli będziesz wnioskować o pożyczkę rzędu kilku tysięcy złotych i nie wykrzesz dochodów w ogóle lub będą one za niskie, decyzja o udzieleniu pożyczki będzie negatywna.

Odrzucony wniosek o pożyczkę. Co zrobić?

Nie trać nadziei! Odrzucony wniosek o pożyczkę u jednego pożyczkodawcy to nie koniec świata. Spokojnie zastanów się, co mogło spowodować taką sytuację, a gdy będziesz gotowy, złóż wniosek w innej firmie. I pamiętaj! Podanie wszystkich niezbędnych, zgodnych z rzeczywistością informacji i podwójne sprawdzanie czy nie ma błędu we wniosku na pewno się opłaci.

Twoja ocena

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o