osoba, która poręcza pożyczkę

Poręczyciel pożyczki. Jakie są jego obowiązki?

Żyrant to inaczej poręczyciel pożyczki. Osoba, która gwarantuje swoimi pieniędzmi, że pożyczkobiorca spłaci zobowiązanie zaciągnięte w banku lub firmie pozabankowej. Jakie są jego obowiązki i kto może nim zostać? Sprawdź!

Niektóre banki i firmy pożyczkowe wymagają podżyrowania umów kredytowych. W ten sposób zabezpieczają swoje interesy. Jeśli bowiem klient nie spłaci pożyczki, instytucja zwróci się do poręczyciela i odzyska pieniądze. Takie produkty nazywamy pożyczkami z poręczeniem.

Poręczyciel pożyczki – kto nim może być?

Kodeks cywilny reguluje kwestie związane z poręczaniem pożyczek. Wymagania stawiane przez ustawodawcę, nie są duże. Osoba, która może podżyrować pożyczkę, musi mieć:

  • ukończone 18 lat (i nie więcej niż 65),
  • stałe źródło dochodów,
  • oraz odpowiednią zdolność kredytową.

30 lat temu, gdy pożyczki za poręczeniem były standardem, żyrantami najczęściej byli krewni pożyczkobiorcy. Aktualne prawo dopuszcza jednak pełną dowolność w tym zakresie.

Wspomniane źródło dochodów musi być stałe oraz udokumentowane. Pod uwagę będą brane osoby pracujące, emeryci, renciści, osoby prowadzące działalność gospodarczą itd.

Ocenie podlega także zdolność kredytowa poręczyciela; jest ona weryfikowana w bazach gospodarczych, takich jak BIK. Nieterminowość, windykacja w toku, stałe obciążenia dochodu – wszystko to ma wpływ na wynik badania zdolności kredytowej. Jeśli kandydat na poręczyciela zostanie oceniony negatywnie, pożyczkobiorca w konsekwencji nie otrzyma pożyczki.

Obowiązki i zagrożenia – z czym musi liczyć się poręczyciel pożyczki?

Żyrant nie jest jedynie figurantem w umowie pomiędzy instytucją finansową a klientem. Poręczyciel pożyczki bierze na siebie dużą odpowiedzialność. W przypadku braku spłaty rat pożyczki przez klienta, obowiązek uregulowania zobowiązania cedowany jest na żyranta. Innymi słowy, poręczyciel spłaca pożyczkę.

Zaległości muszą być regulowane według pierwotnego harmonogramu pożyczki, chyba że umowa stanowi inaczej lub żyrant wynegocjuje inny harmonogram spłat. Do puli pieniędzy do oddania wliczany jest kapitał pożyczki oraz powstałe odsetki.

Gdyby poręczyciel nie spłacał zobowiązania, będzie wzywany do oddania pożyczki:

  • polubownie (monity: SMS, telefon, email),
  • przedsądowo (działania windykacyjne terenowe, spotkania z windykatorami, przedsądowe wezwania do zapłaty),
  • lub na drodze sądowej.

Oczywiście osoba poręczająca pożyczkę ma prawo dochodzić swoich pieniędzy od pożyczkobiorcy. Może robić to osobiście, z pomocą firmy windykacyjnej lub w ostateczności sądu.

Bank lub firma pożyczkowa nie mieszają się w sprawę na tym etapie. Dostarczają jedynie informacji związanych z samym kredytem. Żyrant może próbować negocjować swoją odpowiedzialność za kredyt, jednak w praktyce instytucje finansowe nie zgadzają się na takie zabiegi.

Kiedy nie warto poręczać pożyczki?

Należy pamiętać, że podżyrowanie pożyczki to nie akt uprzejmości, a zobowiązanie finansowe. Dlatego, jeśli twój budżet jest skromny, lepiej powiedzieć „przykro mi, ale nie poręczę pożyczki”. Banki i inne instytucje finansowe oceniają zdolność kredytową żyranta, jednak ostateczna decyzja o zabezpieczeniu danej pożyczki należy do poręczyciela. Warto zatem dobrze ją przemyśleć.

Również brak zaufania do osoby biorącej pożyczkę, powinien być sygnałem ostrzegawczym przed podpisywaniem niekorzystnej umowy. Najlepszym doradcą w takiej sytuacji jest rozsądek.

Firmy pozabankowe, które chcą poręczeń

Na rynku usług pozabankowych poręczanie nie jest standardem; wręcz odwrotnie – firmy maksymalnie upraszczają proces ubiegania się o pożyczkę. Zamiast zatem wymagać wielu dokumentów, potrzebują tylko kilku podstawowych informacji o pożyczkobiorcy.

Które zatem firmy wymagają poręczenia? Na przykład Visset. Choć na stronie internetowej pożyczkodawcy niemal nie znajdziemy wzmianki o żyrancie, jest on niezbędny do uzyskania pożyczki. Określa to dokument „Ogólne Warunki Umowy Pożyczki”.

Weź pożyczkę w Visset

Również Ferratum Money w procesie przedłużania terminu spłaty pożyczki wymaga żyranta. Tu warunkiem przedłużenia jest dostarczenie w ciągu pięciu dni umowy gwarancji, którą podpisał gwarant oraz dwóch świadków lub notariusz.

Weź pożyczkę w Ferratum

Podsumowanie

Poręczyciel umożliwia uzyskanie pożyczki w banku lub niektórych instytucjach pozabankowych. Rola takiej osoby jest bardzo odpowiedzialna – w przypadku, gdy pożyczkobiorca przestanie spłacać zobowiązanie, będzie to robić żyrant.

Kodeks cywilny określa, kto może zostać poręczycielem. Warto pamiętać, że musi to być osoba pełnoletnia, która ma stałe źródło dochodu i zdolność kredytową. Decyzja o podpisaniu umowy o poręczeniu powinna być starannie przemyślana.

Twoja ocena

3
Dodaj komentarz

3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jude muker

PILNA OFERTA KREDYTOWA O NISKIEJ STOPIE ZAINTERESOWANIA MAJĄ ZASTOSOWANIE TERAZ.
Jesteśmy prawnym pożyczkodawcą oferującym pożyczki osobom potrzebującym pożyczek. Udzielamy pożyczek na inwestycje biznesowe, podatki, długi,
* Pożyczki samochodowe
*Pożyczka biznesowa
*Pożyczka osobista
* Pożyczka na rozszerzenie działalności
rachunki itp. Z oprocentowaniem 3%. Skontaktuj się z nimi już dziś. occeaniclendersplc@outlook.com napisz do nich lub WhatsApp na ten numer: +18552127002

Marcin

Ja polecam wszystkim firmę Szybka Gotówka. Żeby wziąć u nich pożyczkę poręczyciel nie jest potrzebny. Mają świetne warunki i co jakiś czas korzystne promocje. Teraz nn przykład na wstępie dają po 50 złotych bonusu, który nie trzeba zwracać.

angela gonzalez

Witam Pana / Pani Przedstawiam się, że to Mandame, Angela Gonzalez, w ofertach pożyczek między osobami indywidualnymi jest za dużo oszustwa. Ja odwiedziłem stronę ogłoszenia pożyczki między osobą poważną na całym świecie i znałem budzącego grozę pana, pana Iwaniuka Dariusza, który pomaga ludziom, udzielając im pożyczek i który udzielił mi pożyczka w wysokości 8 000, którą muszę spłacić w ciągu 4 lat z bardzo niskim odsetkiem od niego, 3% przez cały okres kredytowania i tam otrzymałem pieniądze bez protokołu. Potrzebujesz kredytu osobistego, bank odmawia udzielenia ci pożyczki, jesteś w dowolnym kraju na świecie, do którego możesz się zwrócić i będziesz… Czytaj więcej »