osoba, która poręcza pożyczkę

Poręczyciel pożyczki. Jakie są jego obowiązki?

Żyrant to inaczej poręczyciel pożyczki. Osoba, która gwarantuje swoimi pieniędzmi, że pożyczkobiorca spłaci zobowiązanie zaciągnięte w banku lub firmie pozabankowej. Jakie są jego obowiązki i kto może nim zostać? Sprawdź!

Niektóre banki i firmy pożyczkowe wymagają podżyrowania umów kredytowych. W ten sposób zabezpieczają swoje interesy. Jeśli bowiem klient nie spłaci pożyczki, instytucja zwróci się do poręczyciela i odzyska pieniądze. Takie produkty nazywamy pożyczkami z poręczeniem.

Poręczyciel pożyczki – kto nim może być?

Kodeks cywilny reguluje kwestie związane z poręczaniem pożyczek. Wymagania stawiane przez ustawodawcę, nie są duże. Osoba, która może podżyrować pożyczkę, musi mieć:

  • ukończone 18 lat (i nie więcej niż 65),
  • stałe źródło dochodów,
  • oraz odpowiednią zdolność kredytową.

30 lat temu, gdy pożyczki za poręczeniem były standardem, żyrantami najczęściej byli krewni pożyczkobiorcy. Aktualne prawo dopuszcza jednak pełną dowolność w tym zakresie.

Wspomniane źródło dochodów musi być stałe oraz udokumentowane. Pod uwagę będą brane osoby pracujące, emeryci, renciści, osoby prowadzące działalność gospodarczą itd.

Ocenie podlega także zdolność kredytowa poręczyciela; jest ona weryfikowana w bazach gospodarczych, takich jak BIK. Nieterminowość, windykacja w toku, stałe obciążenia dochodu – wszystko to ma wpływ na wynik badania zdolności kredytowej. Jeśli kandydat na poręczyciela zostanie oceniony negatywnie, pożyczkobiorca w konsekwencji nie otrzyma pożyczki.

Obowiązki i zagrożenia – z czym musi liczyć się poręczyciel pożyczki?

Żyrant nie jest jedynie figurantem w umowie pomiędzy instytucją finansową a klientem. Poręczyciel pożyczki bierze na siebie dużą odpowiedzialność. W przypadku braku spłaty rat pożyczki przez klienta, obowiązek uregulowania zobowiązania cedowany jest na żyranta. Innymi słowy, poręczyciel spłaca pożyczkę.

Zaległości muszą być regulowane według pierwotnego harmonogramu pożyczki, chyba że umowa stanowi inaczej lub żyrant wynegocjuje inny harmonogram spłat. Do puli pieniędzy do oddania wliczany jest kapitał pożyczki oraz powstałe odsetki.

Gdyby poręczyciel nie spłacał zobowiązania, będzie wzywany do oddania pożyczki:

  • polubownie (monity: SMS, telefon, email),
  • przedsądowo (działania windykacyjne terenowe, spotkania z windykatorami, przedsądowe wezwania do zapłaty),
  • lub na drodze sądowej.

Oczywiście osoba poręczająca pożyczkę ma prawo dochodzić swoich pieniędzy od pożyczkobiorcy. Może robić to osobiście, z pomocą firmy windykacyjnej lub w ostateczności sądu.

Bank lub firma pożyczkowa nie mieszają się w sprawę na tym etapie. Dostarczają jedynie informacji związanych z samym kredytem. Żyrant może próbować negocjować swoją odpowiedzialność za kredyt, jednak w praktyce instytucje finansowe nie zgadzają się na takie zabiegi.

Kiedy nie warto poręczać pożyczki?

Należy pamiętać, że podżyrowanie pożyczki to nie akt uprzejmości, a zobowiązanie finansowe. Dlatego, jeśli twój budżet jest skromny, lepiej powiedzieć „przykro mi, ale nie poręczę pożyczki”. Banki i inne instytucje finansowe oceniają zdolność kredytową żyranta, jednak ostateczna decyzja o zabezpieczeniu danej pożyczki należy do poręczyciela. Warto zatem dobrze ją przemyśleć.

Również brak zaufania do osoby biorącej pożyczkę, powinien być sygnałem ostrzegawczym przed podpisywaniem niekorzystnej umowy. Najlepszym doradcą w takiej sytuacji jest rozsądek.

Firmy pozabankowe, które chcą poręczeń

Na rynku usług pozabankowych poręczanie nie jest standardem; wręcz odwrotnie – firmy maksymalnie upraszczają proces ubiegania się o pożyczkę. Zamiast zatem wymagać wielu dokumentów, potrzebują tylko kilku podstawowych informacji o pożyczkobiorcy.

Które zatem firmy wymagają poręczenia? Na przykład Visset. Choć na stronie internetowej pożyczkodawcy niemal nie znajdziemy wzmianki o żyrancie, jest on niezbędny do uzyskania pożyczki. Określa to dokument „Ogólne Warunki Umowy Pożyczki”.

Weź pożyczkę w Visset

Również Ferratum Money w procesie przedłużania terminu spłaty pożyczki wymaga żyranta. Tu warunkiem przedłużenia jest dostarczenie w ciągu pięciu dni umowy gwarancji, którą podpisał gwarant oraz dwóch świadków lub notariusz.

Weź pożyczkę w Ferratum

Podsumowanie

Poręczyciel umożliwia uzyskanie pożyczki w banku lub niektórych instytucjach pozabankowych. Rola takiej osoby jest bardzo odpowiedzialna – w przypadku, gdy pożyczkobiorca przestanie spłacać zobowiązanie, będzie to robić żyrant.

Kodeks cywilny określa, kto może zostać poręczycielem. Warto pamiętać, że musi to być osoba pełnoletnia, która ma stałe źródło dochodu i zdolność kredytową. Decyzja o podpisaniu umowy o poręczeniu powinna być starannie przemyślana.

5 (100%) 1 głosów

20
Dodaj komentarz

19 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jude muker

PILNA OFERTA KREDYTOWA O NISKIEJ STOPIE ZAINTERESOWANIA MAJĄ ZASTOSOWANIE TERAZ.
Jesteśmy prawnym pożyczkodawcą oferującym pożyczki osobom potrzebującym pożyczek. Udzielamy pożyczek na inwestycje biznesowe, podatki, długi,
* Pożyczki samochodowe
*Pożyczka biznesowa
*Pożyczka osobista
* Pożyczka na rozszerzenie działalności
rachunki itp. Z oprocentowaniem 3%. Skontaktuj się z nimi już dziś. occeaniclendersplc@outlook.com napisz do nich lub WhatsApp na ten numer: +18552127002

Marcin

Ja polecam wszystkim firmę Szybka Gotówka. Żeby wziąć u nich pożyczkę poręczyciel nie jest potrzebny. Mają świetne warunki i co jakiś czas korzystne promocje. Teraz nn przykład na wstępie dają po 50 złotych bonusu, który nie trzeba zwracać.

angela gonzalez

Witam Pana / Pani Przedstawiam się, że to Mandame, Angela Gonzalez, w ofertach pożyczek między osobami indywidualnymi jest za dużo oszustwa. Ja odwiedziłem stronę ogłoszenia pożyczki między osobą poważną na całym świecie i znałem budzącego grozę pana, pana Iwaniuka Dariusza, który pomaga ludziom, udzielając im pożyczek i który udzielił mi pożyczka w wysokości 8 000, którą muszę spłacić w ciągu 4 lat z bardzo niskim odsetkiem od niego, 3% przez cały okres kredytowania i tam otrzymałem pieniądze bez protokołu. Potrzebujesz kredytu osobistego, bank odmawia udzielenia ci pożyczki, jesteś w dowolnym kraju na świecie, do którego możesz się zwrócić i będziesz… Czytaj więcej »

Olivier

Szybka odpowiedź na zapytanie: rainteauolivier1@gmail.com

Witajcie drodzy przyjaciele, szukacie środków finansowych na wznowienie działalności, realizację projektu lub zakup mieszkania, ale bank oferuje warunki, których nie możecie spełnić. Nie martw się, udzielę pożyczek od 5 000 do 1 500 000 EUR każdemu, kto może wywiązać się ze swoich zobowiązań. Ponadto oprocentowanie wynosi 3%. Jeśli potrzebujesz pieniędzy z jakiegokolwiek innego powodu, nie wahaj się ze mną skontaktować, aby uzyskać więcej informacji

E-mail: rainteauolivier1@gmail.com

Michal

Witam z tej strony Michał Gąska jestem zainteresowany

Olivier

Witam, jestem osobą, która oferuje pożyczki międzynarodowe. Dzięki kapitałowi, który zostanie wykorzystany na udzielanie pożyczek między osobami krótko- i długoterminowymi w wysokości od 3000 do 1 000 000 euro wszystkim poważnym ludziom będącym w potrzebie, stopa procentowa wynosi 3%. Udzielam pożyczek Finansowych, pożyczek na nieruchomości, pożyczek inwestycyjnych, pożyczek samochodowych, pożyczek osobistych. Jestem w stanie zadowolić moich klientów w ciągu maksymalnie 3 dni od otrzymania formularza zapytania.

PS: W takim razie bardzo poważne wiadomości Żadna poważna osoba powstrzymała się od poczty: rainteauolivier1@gmail.com

Cris

Jestem emerytowanym bankierem, który pracuje na sercu z moim bankiem. Mam dużą sumę na swoim koncie i moim celem jest pomoc ludziom, których nie stać na ich projekt, pomagam poważnym i uczciwym ludziom, którzy mogą spłacić tę pożyczkę w normalnym czasie. To pozostawi ci ścisłą współpracę z moim notariuszem w zakresie procedur stosowanych do przeprowadzenia tej transakcji. Oferuję kredyty krótko-, średnio- i długoterminowe od 5000 do 500 000 EURO. Moje zawrócenie jest zakończone z odsetkiem 3%. Kontakt: rainteauolivier1@gmail.com

Sandra

Dzień dobry proszę pana Oferuję pożyczki wszystkim szczerym i uczciwym potrzebującym. Mogę udzielić pożyczki od 1 000 do 800 000 000 €, zobacz jeszcze więcej, wiedząc, że jesteśmy wśród osób fizycznych, moja stopa procentowa jest bardzo poprawna, wynosi 3%, niezależnie od żądanej kwoty, opóźnienie Spłata wynosi 1 rok i 40 lat, w zależności od pożyczonej kwoty. W przypadku każdego żądania daj mi znać kwotę, którą chcesz pożyczyć, i dokładny czas trwania płatności. Jestem do twojej dyspozycji. Jeśli potrzebujesz pieniędzy z innych powodów, nie wahaj się ze mną skontaktować, aby uzyskać więcej informacji. Poważni i uczciwi ludzie, dziękuję za skontaktowanie się… Czytaj więcej »

Tom

W Szybkiej Gotówce możesz zaciągać chwilówki bez poręczycieli, mają bardzo szybką i profesjonalną obsługę.

Katarzyna Obijiaku

Witam, jestem Katarzyna Obijiaku, prawowity i godny zaufania pożyczkodawca.
Oferuję pożyczki na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach
oprocentowanie 2%. Udzielam pożyczek biznesowych, osobistych i studenckich,
kredyty samochodowe i rachunki. Jeśli potrzebujesz pożyczki,
skontaktuj się ze mną teraz: KatarzynaObijiaku49@gmail.com

ÔngFritz Schlunken (MD

Witaj, Czy jesteś skompresowany finansowo? Szukasz pożyczki, aby dowiedzieć się o swoich długach / rachunkach? Szukasz funduszy na budowę swojego biznesu? Szukasz finansowania na różne inne procesy? Szukasz legalnej pożyczki? Masz dość pożyczek i kredytów hipotecznych? Czy odmówiłeś swojego banku? Albo po prostu plujesz raz, a potem twoja trauma finansowa dobiegła końca. Oferujemy pożyczki od 3000 € do 10.000.000 $ ..00 Max z oprocentowaniem 3%. Jesteśmy certyfikowani i rzetelni. możemy Ci pomóc finansowo. jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami przez e-mail 🙁 schlunken_fritz@yahoo.com) Szanowny Panie, Wszyscy otrzymaliśmy zapłatę i oszukaliśmy. Czy możemy uzyskać twój identyfikator i licencję, aby sprawdzić,… Czytaj więcej »

Alex

24-godzinna pilna i szybka pożyczka

Witam, jestem osobą, która oferuje pożyczki międzynarodowe. Dzięki kapitałowi, który zostanie wykorzystany na udzielanie pożyczek między osobami krótko- i długoterminowymi w wysokości od 2 000 do 500 000 euro wszystkim poważnym osobom będącym w potrzebie, stopa procentowa wynosi 3%. Udzielam pożyczek Finansowych, pożyczek na nieruchomości, pożyczek inwestycyjnych, pożyczek samochodowych, pożyczek osobistych. Jestem w stanie zadowolić moich klientów w ciągu maksymalnie 3 dni od otrzymania formularza zapytania.
 E-mail: rainteauolivier1@gmail.com

leszek

Am pus la dispoziție un împrumut de la 2000 € la 500. 000 € în condiții foarte simple. De asemenea, fac investiții și împrumuturi între persoane fizice de tot felul. Ofer împrumuturi pe termen scurt, mediu și lung în colaborare cu avocatul meu. Nu cunoaștem utilizările dvs., iar transferurile noastre sunt asigurate de o bancă pentru securitatea tranzacției. Pentru toate cererile dvs. au făcut propuneri în legătură cu ratele și ratele de plată și vă voi fi în ajutor. În cele din urmă, vă rugăm să vă alăturați-mi prin e-mail: leszekadam.spiewak@gmail.com
Whatsapps: +48 515 702 018

dadji lea

Wymarzona oferta pozyczki dla Ciebie
Witam Jestem osoba fizyczna, która oferuje pozyczki od 2000 do 3 000 000 euro ze stawka 3% rocznie w zaleznosci od terminu platnosci i zadanej kwoty. Chce, aby powaga pomogla im w realizacji ich projektów. po wiecej informacji prosze o kontakt: zambrano.basurto.guillermo@pseudonim.pl

dadji lea

Pomagamy ludziom
Witam Jestem osoba fizyczna, która oferuje pozyczki od 2000 do 3 000 000 euro ze stawka 3% rocznie w zaleznosci od terminu platnosci i zadanej kwoty. Chce, aby powaga pomogla im w realizacji ich projektów. po wiecej informacji prosze o kontakt: zambrano.basurto.guillermo@pseudonim.pl

dadji lea

Marzenia oczekujace ciebie
Witam Jestem osoba fizyczna, która oferuje pozyczki od 2000 do 3 000 000 euro ze stawka 3% rocznie w zaleznosci od terminu platnosci i zadanej kwoty. Chce, aby powaga pomogla im w realizacji ich projektów. po wiecej informacji prosze o kontakt: zambrano.basurto.guillermo@pseudonim.pl

dadji lea

Partner pozyczki
Witam Jestem osoba fizyczna, która oferuje pozyczki od 2000 do 3 000 000 euro ze stawka 3% rocznie w zaleznosci od terminu platnosci i zadanej kwoty. Chce, aby powaga pomogla im w realizacji ich projektów. po wiecej informacji prosze o kontakt: zambrano.basurto.guillermo@pseudonim.pl

dadji lea

Niezapomniana okazja u twego boku
Witam Jestem osoba fizyczna, która oferuje pozyczki od 2000 do 3 000 000 euro ze stawka 3% rocznie w zaleznosci od terminu platnosci i zadanej kwoty. Chce, aby powaga pomogla im w realizacji ich projektów. po wiecej informacji prosze o kontakt: zambrano.basurto.guillermo@pseudonim.pl

dadji lea

Witam Jestem osoba fizyczna, która oferuje pozyczki od 2000 do 3 000 000 euro ze stawka 3% rocznie w zaleznosci od terminu platnosci i zadanej kwoty. Chce, aby powaga pomogla im w realizacji ich projektów. po wiecej informacji prosze o kontakt: zambrano.basurto.guillermo@pseudonim.pl

Kredyt Z ANDRZEJ NAJBERG

Pozdrowienia najznakomitsze
Za wszystkie potrzeby pomocy lub potrzebujesz kredytu
Skontaktuj się tylko z ANDZREJ NAJBERG
I nie będziesz zawiedziony.
Z tym wspaniałym człowiekiem ANDZREJ NAJBERG
Otrzymałem kwotę 128 000 zł kredytu
Nazywam się AGNIESZKA HEJMEJ
Jest człowiekiem serca, który zawsze szanuje swoje zobowiązania.
On jest człowiekiem swojego słowa
I bardzo dziękuję Bogu
Aby postawić go na mojej drodze. Zawsze będę mu dziękować za wszystko. Zawsze będę mu wdzięczny.
Więcej informacji
Skontaktuj się przez e-mail pod adresem:
agnieszkahejmej458@gmail.com
Lub skontaktuj się z pożyczkodawcą, aby uzyskać więcej informacji
najbergandrzej1956@gmail.com
Jeśli nie potrzebujesz kredytu
Możesz poinformować swoje rodziny, swoich braci, przyjaciół.
dziękuję