Pożyczka bez odsetek? Pamiętaj o innych kosztach!

Pożyczka bez odsetek to świetne hasło reklamowe. Taki slogan wywołuje wrażenie darmowej pożyczki. Tymczasem, odsetki to tylko niewielka część kosztów, a prawdziwe opłaty czają się gdzieś indziej.

Na koszty pożyczki najczęściej składają się następujące elementy:

  • odsetki (10% w skali roku)
  • prowizja
  • dodatkowe opłaty (np. opłata administracyjna)

Firmy pozabankowe udzielające pożyczek w systemie ratalnym stosują zwykle opłaty we wszystkich wymienionych powyżej zakresach. Niemniej jednak, możemy spotkać się także z ofertami, gdzie naliczone zostają wyłącznie odsetki i prowizja.

W przypadku chwilówek polityka pożyczkodawców jest nieco inna. Koszty krótkoterminowej pożyczki sprowadzają się zazwyczaj wyłącznie do odsetek i prowizji  - choć instytucje tego typu często “odpuszczają” jeden z tych elementów, aby niższymi opłatami zachęcić klienta do wyboru właśnie ich oferty. Tak może być właśnie np. w przypadku pożyczki bez odsetek.

Decydując się na taką ofertę, musisz pamiętać, że firma ma prawo naliczyć ci także inne koszty. Ich wysokość oraz charakter zależą od rodzaju wybranego zobowiązania. Koszty, z którymi możesz się spotkać, wymieniliśmy powyżej. Teraz omówmy je nieco szerzej.

Prowizja za udzielenie pożyczkikobieta z pieniędzmi

Prowizja to nic innego, jak pewnego rodzaju wynagrodzenie dla pożyczkodawcy za to, że zgodził się pożyczyć ci pieniądze. W świetle obecnego prawa, wprowadzonego tzw. ustawą antylichwiarską, wszystkie pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą być wyższe niż 25% kwoty pożyczki i 30% tej sumy w skali roku.

Firmy pozabankowe, udzielające pożyczek krótkoterminowych, zazwyczaj wykorzystują wspomniane limity właśnie w ramach prowizji za pożyczenie pieniędzy.

Przełóżmy jednak teorie na praktykę i zobaczmy, ile będzie kosztowała przykładowa pożyczka 500 zł na 30 dni.

Otóż, według ustawy dopuszczalny pozaodsetkowy koszt takiego zobowiązania przedstawia się następująco:

  • 25% kwoty pożyczki czyli 125 zł
  • 30% kwoty pożyczki w skali roku czyli 12,50 zł

Wybierając zatem ofertę pożyczki 500 zł bez odsetek, w ramach prowizji klient będzie musiał ponieść inne koszty rzędu 137,50 zł.

Może Cię jeszcze zainteresować: Pożyczka na weksel 

Dodatkowe opłaty za pożyczkępożyczka dla bezrobotnych

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, opłaty inne niż prowizja czy odsetki, zazwyczaj naliczane są przez firmy udzielające pożyczek na raty. Ze względu na dłuższy okres spłaty takich zobowiązań, pożyczkodawcy mają do dyspozycji nieco wyższy limit kosztów, który mogą wykorzystać na różnorakie sposoby.

Najpopularniejszą formę dodatkowych opłat stanowią koszty przygotowawcze oraz administracyjne.

#1. Opłata przygotowawcza - obejmuje wszystkie czynności związane np. z przygotowaniem umowy lub analizą zdolności kredytowej. Jej wysokość zależna jest od kwoty pożyczki i wynosi około 300 - 400 zł. Opłata przygotowawcza zwykle wliczona jest w wysokość comiesięcznej raty zobowiązania.

#2. Opłata administracyjna - obejmuje wszystkie działania dotyczące obsługi naszej pożyczki. Koszty te firmy pozabankowe naliczają co miesiąc (zwykle jest to ok. 15 zł) i również dopisują do wysokości raty.

Analizując dodatkowe koszty pożyczki można stwierdzić, że im więcej pożyczamy, tym wyższej opłaty przygotowawczej możemy się spodziewać. Wybór długiego okresu spłaty wiąże się natomiast z większymi kosztami administracyjnymi. Tym samym, choć pożyczkodawca nie nalicza odsetek od naszego zobowiązania, możemy sporo zapłacić tytułem innych opłat.

Pożyczka bez odsetek. Czy to się opłaca?podpisywanie dokumentów

Zanim zdecydujemy się skorzystać z pożyczki bez odsetek, warto dokładnie przeanalizować inne naliczane przez pożyczkodawcę koszty. W przypadku przywołanego wcześniej przykładu pożyczki 500 zł na 30 dni z tytułu odsetek (10% w skali roku) zapłacilibyśmy jedynie 4 zł więcej. Nie jest to zatem zbyt duża oszczędność.

Na szczęście, alternatywę dla pożyczki bez odsetek stanowi coraz popularniejsza darmowa chwilówka dla nowych klientów. Wybierając taki produkt i spełniając określone warunki, mamy szansę pożyczyć pieniądze bez żadnych opłat - zarówno tych związanych z odsetkami, jak i z prowizją.(kg)

Zobacz ranking darmowych chwilówek

Twoja ocena
Katarzyna Gaweł

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o