Pożyczka na weksel – ratunek czy ryzyko?

Co to jest pożyczka pod weksel, należy zauważyć, że jest to prywatna pożyczka, która jako zabezpieczenie w przypadku braku spłaty zobowiązania upoważnia wierzyciela do egzekucji kwoty, która znajduje się na wekslu. Weksel jest papierem wartościowym, któremu określa się rolę gwarancyjną, płatniczą, refinansową czy kredytową. W przypadku pożyczki na weksel mowa właśnie o ostatniej funkcji – kredytowej. Tym samym pożyczka na weksel to nic innego jak forma umowy między dwoma osobami prywatnymi, gdzie weksel stanowi gwarant i formę zabezpieczenia pożyczki.

Spis treści:

Rynek pozabankowy przeszedł w ostatnim czasie spore zmiany. Regulacjom uległy koszty pożyczek, firmy pozabankowe muszą funkcjonować według ściśle określonych reguł, a sam klient takich instytucji może w końcu czuć się bezpiecznie. Firmy pożyczkowe już dawno przestałby być alternatywą dla banków, z której korzystają jedynie konsumenci o niskiej zdolności kredytowej.

Klasyczny klient takich instytucji to obecnie osoba ze stabilną sytuacją finansową, która wybiera pozabankowe rozwiązania głównie ze względu na szybką opcję zdobycia gotówki przy jednoczesnym ograniczeniu formalności do minimum. Firmy pożyczkowe z kolei przykładają dużo większą wagę do oceny możliwości finansowych klienta i wsparcia pożyczkowego udzielają dopiero wtedy, gdy mają pewność, że potencjalne zobowiązanie nie będzie stanowiło przesadnego obciążenia dla wnioskodawcy.

Mimo, że sektor pozabankowy stał się bardziej prokliencki, konsumenci nadal muszą zachować czujność i przed złożeniem wniosku o pożyczkę dobrze prześwietlić potencjalnego pożyczkodawcę. Na rynku wciąż działają bowiem pseudo firmy pożyczkowe, które z powyższymi zasadami nie mają nic wspólnego. Ich nadrzędnym celem jest nie wsparcie, a wyłudzenie od klienta jak największej kwoty.

Takie “instytucje” celują głównie w osoby zadłużone, chwytające się każdej możliwości pożyczenia pieniędzy. W zamian za pożyczkę oczekują z kolei horrendalnie wysokich odsetek, dodatkowych opłat, zastawu mieszkania czy też podpisania weksla. Niestety, takie wymogi zamiast oczekiwanego ratunku narażą nas jedynie na ryzyko utraty resztek posiadanego majątku. Co więcej, ze wszystkich wymienionych powyżej zabezpieczeń to właśnie weksel - choć na pierwszy rzut oka najmniej szkodliwy - może przynieść klientowi największe straty

Weksel. Czym jest w praktyce?

Z prawnego punktu widzenia weksel to papier wartościowy na podstawie którego pożyczkodawca może domagać się od dłużnika spłaty zobowiązania, a w razie braku takiej płatności, dochodzić swoich praw na drodze sądowej i egzekucyjnej. Każdy taki dokument  powinien przybrać formę pisemną i zawierać następujące elementy:

 • nazwę “weksel” umieszczoną na samym początku dokumentu,
 • datę i miejsce podpisania,
 • datę i miejsce spłaty zobowiązania,
 • dane pożyczkodawcy,
 • dane zobowiązanego,
 • podpis zobowiązanego.

Pożyczkobiorca powinien także zwrócić uwagę, aby kwota widniejąca na wekslu była adekwatna do rzeczywiście wypłaconej pożyczki. Jeśli pożyczkodawca wejdzie na drogę sądową i uzasadni swoje roszczenie posiadanym wekslem, sąd nie będzie badał słuszności podanej kwoty, a jedynie sprawdzi, czy zostały spełnione wszystkie wymogi formalne co do wyglądu takiego dokumentu. Jeżeli weksel nie będzie budził żadnych zastrzeżeń, klient otrzyma nakaz spłaty na kwotę zgodną z jego wartością.

Prawo wekslowe – jak działa?

Ustawa z dnia 28 kwietnia 1936 r. dotycząca prawa wekslowego określa m.in.:

 • że dopiero po złożeniu przez pożyczkobiorcę podpisu na wekslu, dokument staje się prawomocny
 • pożyczkobiorca przyjmuje na siebie obowiązek spłaty sumy zapisanej na wekslu

Ciemne strony pożyczki na weksel

Choć warunki zabezpieczenia w postaci weksla są ściśle określone, dokument ten stanowi dla pseudo pożyczkodawców doskonałe pole do nadużyć. W wielu przypadkach kwota wpisywana na wekslu kilkukrotnie przekracza wartość pożyczki, a mającego w związku z tym wątpliwości klienta przekonuje się, że ten fakt tak naprawdę nic nie znaczy.

Co więcej, w środowisku podejrzanych pożyczek popularne są także tzw. weksle in blanco. Dokumenty te podsuwa się pożyczkobiorcy do podpisu bez jasno sprecyzowanej kwoty. Pożyczkodawca może natomiast wpisać potem dowolną kwotę i domagać się jej zwrotu zgodnie z prawem. Oczywiście, w takich przypadkach przekonuje się pożyczkobiorcę o uczciwości i zapewnia, że weksel będzie miał dokładnie taką wartość, jak udzielona pożyczka. Niestety, historie osób, które uwierzyły w takie słowa dowodzą, że zwykle jest zupełnie inaczej.

Nie da się ukryć, że pseudo pożyczkodawcy bazują na niewiedzy klientów w dziedzinie działania weksli. A gdy do tego dochodzi jeszcze pilna potrzeba pozyskania gotówki, często przymykamy oko na rzeczy, które wzbudzają nasze podejrzenia.

Na jaką kwotę można zaciągnąć pożyczkę na weksel?

Warunki umowy wekslowej za każdym razem ustala się indywidualnie. Jeśli inwestor się zgodzi, to na weksel możesz pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przy podpisywaniu umowy w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na łączną kwotę, którą trzeba oddać pożyczkobiorcy oraz na termin spłaty weksla. Wiąże się to z wielkim ryzykiem, gdyż brak spłaty pożyczki oznacza, że od tego momentu inwestor na nieograniczony dostęp do twojego majątku.

Pożyczka na weksel - dlaczego wciąż nie brakuje na nią chętnych?

Dlaczego pomimo ryzyka związanego z braniem pożyczki na weksel, wciąż nie brakuje chętnych na takie rozwiązanie?

Wciąż wiele osób rozważa taką opcje, ze względu na minimum formalności z nią związanych. Dodatkowo kusi je fakt, że pomimo niespłaconych zobowiązań finansowych wobec innej firmy, wciąż mogą zaciągnąć kolejną pożyczkę. Jeśli można wymienić zalety pożyczki na weksel, byłyby nimi następujące dane:

 • aby uzyskać pożyczkę na weksel podmiot udzielający pożyczki z wekslem nie ma obowiązku weryfikowania danych historii kredytowej klienta,
 • o przyznanie pożyczki na weksel może się ubiegać nawet osoba zadłużona, posiadająca już zaciągnięte zobowiązania finansowe czy osoba, która ma negatywną historię kredytową,
 • przy wydawaniu pożyczki na weksel, w wielu przypadkach przyszłego klienta nie prosi się o okazanie zaświadczeń o dochodach czy zatrudnieniu. Zazwyczaj, aby sfinalizować transakcje wystarczy jednie dowód osobisty i deklaracja pożyczkodawcy na wekslu.

Pożyczka na weksel - lepiej omijaj!

Zanim zaciągniemy jakąkolwiek pożyczkę, musimy wiedzieć dokładnie jaką kwotę i kiedy mamy zwrócić. Świadomość kosztów pożyczki i czasu na jej spłatę pozwoli nam ocenić czy dane zobowiązanie nie przekracza naszych możliwości finansowych. Tylko takie działanie pozwala na w miarę bezpieczne zapożyczanie się. W przypadku pożyczek na weksel udzielanych metodami opisanymi powyżej takiej gwarancji nie ma. Lepiej zatem podchodzić do nich z dużą dozą ostrożności i jeśli to możliwe, najpierw wykorzystać wszystkie inne opcje np. pożyczki udzielane online.

Dlaczego lepiej zdecydować się na pożyczkę online niż na pożyczkę na wesel?

Pożyczkę udzieloną online otrzymasz bez potrzeby wychodzenia z domu. Dodatkowo przy zaciągnięciu pożyczki zawsze wiesz, jaką sumę pożyczasz. Podczas porównania ofert dokładnie widzisz, na jaką kwotę się zadłużasz, jaki masz termin spłaty oraz ile pieniędzy musisz zwrócić pożyczkodawcy. W prosty sposób możesz również ocenić, czy firma pożyczkowa jest wiarygodna.

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilku sprawdzonych i wiarygodnych firm pożyczkowych, u których możesz się starać o chwilówkę lub o pożyczkę ratalną.

Lista kilku popularnych ofert pożyczek chwilówek

gotowkanonstop

Pożyczasz
500
od 500 do 3 000
Okres
30 dni
od 30 do 30 dni
Koszt
0
RRSO: 0%

Dodatkowe informacje

Przykład reprezentatywny pożyczki

W promocji: Jednorazowa opłata rejestracyjna wynosi 0,01 zł. Pierwsza pożyczka wybrana na okres 30 dni na 600 zł kosztuje zaledwie 0 zł. Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki objętej promocją: RRSO (Rzeczywista roczna stopa oprocentowania) wynosi 0%, przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 600 zł, całkowita kwota do spłaty 0 zł, RSO (roczna stopa oprocentowania) stałe oprocentowanie wynosi 0%, całkowity koszt 0 zł, w tym Prowizja 0 zł, odsetki kapitałowe 0 zł, czas obowiązywania umowy 30 dni.

Przykład reprezentatywny poza promocją: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): 508,47% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1000,00 zł; całkowita kwota do spłaty 1160 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 7,2%; całkowity koszt pożyczki 160 zł (w tym: prowizja 154,10 zł, odsetki 5,90 zł); jednorazowa opłata rejestracyjna wynosi 1,00 zł (zwracana); umowa na 30 dni.

Opłaty za pożyczkę i koszty opóźnienia w spłacie

W promocji: Jednorazowa opłata rejestracyjna wynosi 0,01 zł. Pierwsza pożyczka wybrana na okres 30 dni na 600 zł kosztuje zaledwie 0 zł. Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki objętej promocją: RRSO (Rzeczywista roczna stopa oprocentowania) wynosi 0%, przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 600 zł, całkowita kwota do spłaty 0 zł, RSO (roczna stopa oprocentowania) stałe oprocentowanie wynosi 0%, całkowity koszt 0 zł, w tym Prowizja 0 zł, odsetki kapitałowe 0 zł, czas obowiązywania umowy 30 dni.

Przykład reprezentatywny poza promocją: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): 508,47% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1000,00 zł; całkowita kwota do spłaty 1160 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 7,2%; całkowity koszt pożyczki 160 zł (w tym: prowizja 154,10 zł, odsetki 5,90 zł); jednorazowa opłata rejestracyjna wynosi 1,00 zł (zwracana); umowa na 30 dni.

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 18 lat do 70 lat

Okres pożyczki: 30 dni

Zakres pożyczki: od 500 zł do 3 000 zł

Przelew środków: maksymalnie 1 dzień roboczy

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
BIG
Infomonitor
ZBP

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- adres email,
- telefon komórkowy,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

vivus

Pożyczasz
500
od 100 do 3 000
Okres
30 dni
od 30 do 30 dni
Koszt
0
RRSO: 0%

Dodatkowe informacje

Przykład reprezentatywny pożyczki

Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1200 zł; całkowita kwota do zapłaty 1200 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 30 dni. Stan na 25.06.2020 r.

Opłaty za pożyczkę i koszty opóźnienia w spłacie

Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1200 zł; całkowita kwota do zapłaty 1200 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 30 dni. Stan na 25.06.2020 r.

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 19 lat do 78 lat

Okres pożyczki: 30 dni

Zakres pożyczki: od 100 zł do 3 000 zł

Przelew środków: nawet do 15 minut w zależności od tego, w którym banku posiadasz konto

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
BIG
Infomonitor
ZBP

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- adres email,
- telefon komórkowy,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

wonga

Pożyczasz
500
od 200 do 1 000
Okres
30 dni
od 30 do 30 dni
Koszt
0
RRSO: 0%

Dodatkowe informacje

Przykład reprezentatywny pożyczki

Reprezentatywny przykład dla pożyczki krótkoterminowej: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 474,89%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 200 zł, całkowita kwota do zapłaty 230,92 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 30,92 zł (w tym: prowizja 30,92 zł, odsetki 0 zł), pożyczka spłacana jednorazowo, okres kredytowania 30 dni. Dane aktualne na dzień 09.04.2020 r. Wysokość pożyczki, koszt oraz czas, na jaki jest udzielana, są ustalane indywidualnie w oparciu o ocenę zdolności kredytowej klienta.

Opłaty za pożyczkę i koszty opóźnienia w spłacie

Reprezentatywny przykład dla pożyczki krótkoterminowej: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 474,89%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 200 zł, całkowita kwota do zapłaty 230,92 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 30,92 zł (w tym: prowizja 30,92 zł, odsetki 0 zł), pożyczka spłacana jednorazowo, okres kredytowania 30 dni. Dane aktualne na dzień 09.04.2020 r. Wysokość pożyczki, koszt oraz czas, na jaki jest udzielana, są ustalane indywidualnie w oparciu o ocenę zdolności kredytowej klienta.

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: min. 18 lat

Okres pożyczki: 30 dni

Zakres pożyczki: od 200 zł do 1 000 zł

Przelew środków: zależny od szybkości realizacji przelewów w banku pożyczkobiorcy

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
BIG
Infomonitor

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

Lista kilku popularnych ofert pożyczek ratalnych

aliorratalna

Pożyczasz
5000.00
do 133000.00
Okres
24 mies
do 60 mies.
Koszt
1 239,04
Rata
259.96
RRSO: 13,38%

Dodatkowe informacje

Przykład reprezentatywny pożyczki

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla Pożyczki z Mikrokosztami V wynosi 13,38%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów): 17 085 zł, całkowita kwota do zapłaty: 22 589,45 zł, oprocentowanie stałe: 7,19%, całkowity koszt pożyczki: 5504,45 zł (w tym prowizja: 2110 zł (12,35%), odsetki: 3394,45 zł), 55 miesięcznych rat (w tym 54 równe raty w wysokości 410,72 zł, ostatnia rata: 410,57 zł). Kalkulacja została dokonana na 4.06.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Opłaty za pożyczkę i koszty opóźnienia w spłacie

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla Pożyczki z Mikrokosztami V wynosi 13,38%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów): 17 085 zł, całkowita kwota do zapłaty: 22 589,45 zł, oprocentowanie stałe: 7,19%, całkowity koszt pożyczki: 5504,45 zł (w tym prowizja: 2110 zł (12,35%), odsetki: 3394,45 zł), 55 miesięcznych rat (w tym 54 równe raty w wysokości 410,72 zł, ostatnia rata: 410,57 zł). Kalkulacja została dokonana na 4.06.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 18 do 80 lat

Okres pożyczki: od 24 do 60 miesięcy

Zakres pożyczki: od 500 zł do 133 000 zł

Przelew środków: Środki nawet w 1 dzień od podpisania umowy.

Bazy sprawdzane przez firmę:

Wymagane do złożenia wniosku:

- dokument potwierdzający zatrudnienie bądź otrzymywanie stałego dochodu,
- wyciąg z konta bankowego (w celu potwierdzenia regularności otrzymywanych przez ciebie dochodów),

providentsamoobslugowa

Pożyczasz
5000.00
do 15000.00
Okres
24 mies
do 36 mies.
Koszt
1 876,96
Rata
286.54
RRSO: 38,29%

Dodatkowe informacje

Przykład reprezentatywny pożyczki

Reprezentatywny przykład dla Pożyczki Samoobsługowej: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 55,46%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 1.600 zł, całkowita kwota do zapłaty 2.016,76 zł, oprocentowanie stałe 8%, całkowity koszt kredytu 416,76 zł (w tym: prowizja za udzielenie pożyczki 232,44 zł, opłata za plan komfort 99,61 zł, odsetki 84,71 zł), 12 miesięcznych równych rat w wysokości 168,06 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 09.04.2020 r.

Opłaty za pożyczkę i koszty opóźnienia w spłacie

Reprezentatywny przykład dla Pożyczki Samoobsługowej: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 55,46%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 1.600 zł, całkowita kwota do zapłaty 2.016,76 zł, oprocentowanie stałe 8%, całkowity koszt kredytu 416,76 zł (w tym: prowizja za udzielenie pożyczki 232,44 zł, opłata za plan komfort 99,61 zł, odsetki 84,71 zł), 12 miesięcznych równych rat w wysokości 168,06 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 09.04.2020 r.

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: min. 18 lat

Okres pożyczki: 3, 6, 12, 18, 24, 36 lub 48 miesięcy

Zakres pożyczki: od 300 zł do 15 000 zł

Przelew środków: przelew z pożyczką zostanie zrealizowany nawet w ciągu 15 minut.

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
BIG
Infomonitor
ZBP

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- adres email,
- telefon komórkowy,
- stały dochód,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

Zobacz ranking darmowych pożyczek

5 (100%) 2 głosów

3
Dodaj komentarz

3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ela

To otwarte zaproszenie dla wszystkich, którzy chcą zostać częścią największej organizacji na świecie i osiągnąć szczyt swojej kariery. Gdy rozpoczynamy tegoroczny program rekrutacyjny, a nasze coroczne święto zbiorów jest już blisko. Wielki mistrz dał nam mandat, by zawsze docierać do ludzi takich jak wy wszyscy, więc skorzystaj z tej okazji i dołącz do wielkiej organizacji Illuminati, dołącz do naszej globalnej jedności. Przynosząc biednych, potrzebujących i utalentowanych   światło sławy i bogactwa. Zdobądź 500 000 PLN miesięcznie Zdobądź pieniądze, sławę, moce, bezpieczeństwo, zdobądź   uznany w swojej firmie, rasie politycznej, awansuj na szczyt, niezależnie od tego, co robisz   chronione duchowo… Czytaj więcej »

Linda Mark

HVORDAN JEG HAR MITT LÅN FRA DETTE STORE VIRKSOMHED Hej mine kære mennesker, jeg er Linda McDonald, der i øjeblikket bor i Austin Texas, USA. Jeg er enke i øjeblikket med tre børn, og jeg sad fast i en økonomisk situation i april 2018, og jeg var nødt til at refinansiere og betale mine regninger. Jeg forsøgte at søge lån fra forskellige lånefirmaer både private og erhvervsdrivende, men aldrig med succes, og de fleste banker afviste min kredit, vær ikke fuldt bytte for de herre, der kalder dem selvpengelåner, de er alle svindel, alt hvad de ønsker er din penge,… Czytaj więcej »

Kredyt Z ANDRZEJ NAJBERG

Pozdrowienia najznakomitsze
Za wszystkie potrzeby pomocy lub potrzebujesz kredytu
Skontaktuj się tylko z ANDZREJ NAJBERG
I nie będziesz zawiedziony.
Z tym wspaniałym człowiekiem ANDZREJ NAJBERG
Otrzymałem kwotę 128 000 zł kredytu
Nazywam się AGNIESZKA HEJMEJ
Jest człowiekiem serca, który zawsze szanuje swoje zobowiązania.
On jest człowiekiem swojego słowa
I bardzo dziękuję Bogu
Aby postawić go na mojej drodze. Zawsze będę mu dziękować za wszystko. Zawsze będę mu wdzięczny.
Więcej informacji
Skontaktuj się przez e-mail pod adresem:
agnieszkahejmej458@gmail.com
Lub skontaktuj się z pożyczkodawcą, aby uzyskać więcej informacji
najbergandrzej1956@gmail.com
Jeśli nie potrzebujesz kredytu
Możesz poinformować swoje rodziny, swoich braci, przyjaciół.
dziękuję