osoba poszukująca pożyczki odnawialnej

Pożyczka odnawialna. Na czym polega?

Elastyczna, dostępna, wygodna – taka właśnie jest pożyczka odnawialna. Produkt finansowy skopiowany z banków i dostosowany do wymagań klientów rynku pozabankowego. Na czym polega i kto może z niej skorzystać? Sprawdź!

Pożyczka odnawialna to możliwość sięgania po gotówkę w dowolnym momencie. Odnawialna linia pożyczkowa działa prawie jak odnawialna linia kredytowa w banku – możesz pożyczyć kiedy chcesz i ile chcesz do ustalonego limitu.

Aby skorzystać z takiego rozwiązania, trzeba zwrócić się do firmy pożyczkowej, która je oferuje. Przykładem może być Euroloan z limitem kredytowym sięgającym nawet 40 000 zł. Zanim jednak zdecydujesz się zawnioskować o pożyczkę liniową, sprawdź, czym różni się od innych produktów pozabankowych.

Pożyczka odnawialna a inne pożyczki pozabankowe

O pożyczkę liniową wnioskujesz tylko raz; jeśli zostanie ci przyznana, możesz w dowolny sposób korzystać z pieniędzy bez konieczności składania dodatkowych wniosków – w odróżnieniu od zwykłej pożyczki.

Kolejną różnicą jest przeznaczenie uzyskanej w ten sposób gotówki. Kwotę możesz przeznaczyć na dowolny cel, w dowolnym czasie. Pozostałe pożyczki gotówkowe są wypłacana w całości tuż po wydaniu decyzji o przyznaniu pożyczki.

Trzecią istotną różnicą jest koszt uzyskania pożyczki. Za tradycyjne produkty płacisz już w momencie wypłacenia środków. Pożyczka liniowa działa jednak inaczej. Odsetki są naliczane wyłącznie od wybranych pieniędzy i startują w momencie faktycznego wypłacenia gotówki.

Jak widzisz, mechanizm działania pożyczki liniowej jest całkiem prosty i znacząco różni się od pozostałych produktów finansowych, dostępnych na rynku pozabankowym.

Dla kogo jest pożyczka odnawialna?

Każda osoba, która ceni sobie niezależność finansową, polubi ten produkt finansowy. Pożyczka odnawialna daje możliwości sięgania po gotówkę w dowolnym momencie – dokładnie jak w przypadku bankowego limitu odnawialnego.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się ta pożyczka? Gdy wiesz, że możesz wydać więcej, niż masz lub w okresach większych wydatków. Przykładami z życia codziennego będą:

 • wyjazdy spontaniczne lub na wakacje – gdy będziesz potrzebować opłacić pokój hotelowy bez wcześniejszej rezerwacji lub gdy trochę częściej, niż zakładałeś, będziesz jeść w restauracjach,
 • remonty – gdy będziesz musiał dokupić więcej materiału budowlanego,
 • okres świąteczny – gdy chcesz bliskich obdarować prezentami, urządzić rodzinną kolację, a potem bawić się do białego rana w Nowym Roku.

Wymagania formalne są zależne od pożyczkodawcy, z usług którego chcesz korzystać. Najczęściej jednak spotkasz się z takimi:

 • osoba pełnoletnia,
 • posiada źródło stałego dochodu,
 • jej zdolność i wiarygodność finansowe zostały ocenione pozytywnie.

Wady i zalety pożyczki odnawialnej

Poniższe zestawienie plusów i minusów tej pożyczki powinno pomóc ci podjąć decyzję co do wyboru właściwego dla ciebie produktu finansowego.

Zalety

 • Możesz wiele razy sięgać po gotówkę (w ramach przyznanego limitu) bez konieczności każdorazowego wnioskowania o pożyczkę
 • Spłata ustalonej kwoty minimalnej powoduje odnowienie limitu
 • Pożyczkę możesz spożytkować na dowolny cel
 • Z pożyczki możesz korzystać w dowolny sposób – pożyczkodawca nie narzuca minimalnej kwoty do wypłaty
 • Odsetki są naliczane od faktycznie wykorzystanej kwoty
 • Data spłaty jest dostosowana do ciebie

Wady

 • Wygodne rozwiązanie może spowodować, że nie będziesz kontrolować swoich wydatków
 • Pożyczka może negatywnie wpływać na ocenę twojej zdolności kredytowej, jeśli będziesz ubiegać się o inną pożyczkę

Wygodna pożyczka

Podsumowując, pożyczka odnawialna to bardzo wygodne rozwiązanie – zwłaszcza, gdy wiesz, że czekają cię większe, ale jeszcze niesprecyzowane wydatki. Jej mechanizm różni się od pozostałych produktów pozabankowych.

Wnioskując raz, masz dostęp przez cały okres trwania umowy do odnawialnego limitu pożyczkowego. Zanim jednak sięgniesz po pożyczkę odnawialną, przemyśl swoją decyzję i nie bierz na siebie niepotrzebnych zobowiązań finansowych.

Twoja ocena

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o