człowiek zapisujący coś w kalendarzu

Pożyczka pod zastaw, czyli łatwa gotówka na wyciągnięcie ręki

Brak oszczędności lub niespodziewane kłopoty finansowe sprawiają, że szukamy szybkiego dostępu do gotówki. Kiedy nie mamy możliwości wzięcia kredytu, jedną z opcji staje się pożyczka pod zastaw, która stanowi łatwy sposób na pozyskanie niezbędnych funduszy. Na czym polega to rozwiązanie i czy jest opłacalne?

Na czym polega pożyczka pod zastaw?

Pożyczka pod zastaw jest rozwiązaniem, dzięki któremu otrzymujemy niezbędną gotówkę, a zabezpieczeniem spłacenia zobowiązania staje się pojazd, nieruchomość lub inne wartościowe aktywa. Niewywiązanie się z terminowej spłaty skutkuje utratą zastawionego dobra na rzecz pożyczkodawcy.

Większość miejsc, w których udzielane są pożyczki pod zastaw weryfikuje rejestry BIK, KRD czy BIG, oceniając wątpliwą zdolność i wiarygodność kredytową wyjątkowo łagodnie –dzięki temu pożyczkę pod zastaw uzyskują nawet osoby zadłużone, bez imponującej historii kredytowej. Jest to również rozwiązanie doskonałe dla osób, które nie posiadają udokumentowanych źródeł zarobkowania, a przedmiot zastawu stanowi wystarczające zabezpieczenie spłaty.

Rodzaje pożyczek pod zastaw

Do głównych rodzajów pożyczek pod zastaw zaliczyć możemy pożyczkę pod zastaw samochodu oraz pożyczkę pod zastaw nieruchomości. W różnych punktach i firmach pożyczkowych, można również zastawiać inne cenne przedmioty jak biżuterię, sprzęty RTV i AGD, elektronikę czy zegarki.

samochód pod zastaw

Pożyczka pod zastaw samochodu stanowi najpopularniejszą opcję takiego zobowiązania. O pożyczkę tego rodzaju może starać się właściciel pojazdu, który nie jest przedmiotem leasingu czy też kredytu.

Z reguły samochody brane pod zastaw nie mogą przekraczać 10-12 lat, wymagają aktualnych badań technicznych oraz dodatkowej polisy ubezpieczeniowej (AC). Pod zastaw auta można pożyczyć sumę do jego wartości, jednak najczęściej jest to kwota do 80-85% wartości pojazdu.

Do dokonania formalności niezbędne są dokumenty takie jak dowód osobisty, drugi dowód tożsamości np. prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, polisa oraz karta pojazdu.  Pojazd wzięty pod zastaw może być nadal użytkowany przez pożyczkobiorcę.

Zaciągając pożyczkę pod zastaw auta, konieczne jest wpisanie firmy pożyczkowej jako współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego, co z kolei wymaga wizyty w odpowiednim wydziale komunikacji. W razie braku spłaty pożyczki – pożyczkodawca może pojazd sprzedać.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest zbliżona do powyższej, z tym, że przedmiotem zabezpieczenia jest nieruchomość. Kwoty pożyczek tego rodzaju są już znacznie wyższe - mogą sięgać od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów w zależności od wartości rynkowej nieruchomości.

Realnie wysokość takiej pożyczki najczęściej wynosi jednak 60-80% wartości nieruchomości, a skorzystać z niej mogą zarówno osoby prywatne, jak również firmy czy rolnicy. Przedmiotem zabezpieczenia może być dom lub budowa, mieszkanie, działka budowlana, hotel, kamienica, ziemia lub grunt rolny, lokale użytkowe czy biurowce.

Do dokonania formalności niezbędne są różne dokumenty – wszystko zależy od wymagań określonego pożyczkodawcy.

Najczęściej jest to jednak numer księgi wieczystej, zdjęcia pomieszczeń, budynku, działki itp. zaświadczenie o prawie do własności, zaświadczenia o zadłużeniu czynszowym czy jego braku, a także liczbie zameldowanych w danym lokalu osób. Przydaje się również akt nabycia, oraz zaświadczenie od US o zapłaconym lub nie podatku.

Wady i zalety pożyczek pod zastaw

Pożyczka pod zastaw to opcja, która pozwala zyskać gotówkę w nagłej potrzebie, gdy nie posiadamy zdolności kredytowej itp., a posiadamy pojazd, nieruchomość lub inną kosztowną rzecz, którą możemy przeznaczyć pod zastaw. To prosta formuła, która dostępna jest dla każdego.

Niestety nie jest ona bez wad, bowiem obarczona jest sporym oprocentowaniem, a dodatkowo w razie braku spłaty – tracimy nieruchomość lub inną cenną wartość na rzecz pożyczkodawcy. Warto również pamiętać, że wysokość pożyczki, nigdy nie jest równa wartości rynkowej zastawu.

Kiedy pożyczka pod zastaw się opłaca?

Pożyczka pod zastaw nie należy do opłacalnych rozwiązań, gdyż jej wynikiem może być utrata cennego majątku, a także powiększenie sumy zadłużenia. Jest to wyjście, które wymaga starannego przemyślenia. Przed podjęciem decyzji i złożeniem wniosku, warto zatem rozważyć również inne rozwiązania np. ogłoszenie upadłości konsumenckiej.(kw)

Twoja ocena

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o