pisanie na laptopie

Pożyczka ratalna dla bezrobotnych – czy jest możliwa?

Bezrobocie w Polsce w czerwcu 2018 r. wyniosło 5,9 proc. – podaje GUS. Zarejestrowanych jako bezrobotni w urzędach pracy było w tym samym miesiącu 967,9 tys. osób. I, pomimo że to najlepszy wskaźnik bezrobocia od 28 lat (od 1990 roku), wciąż jest dużo osób bez źródła dochodu. Warto postawić sobie pytanie, czy osoba bezrobotna dostanie pożyczkę?

Prawo zobowiązuje każdego pożyczkodawcę do weryfikacji zdolności kredytowej. Oznacza to, że podczas składania wniosku o pożyczkę, zwykle wymagane jest dostarczenie zaświadczenia o dochodach. W przypadku osób pozostających bez pracy sprawa się komplikuje. Tacy klienci nie dostarczą bowiem odpowiedniego zaświadczenia. Dlatego wielu z nich myśli, że pożyczka ratalna dla bezrobotnych jest poza ich zasięgiem. Czy istnieje zatem jakaś alternatywa?

Jakie opcje pożyczkowe są dostępne dla osób bezrobotnych?

Osoba bez stałych dochodów może skorzystać z kilku opcji, dzięki którym uzyska upragniony produkt: pożyczkę ratalną dla bezrobotnych. Pamiętajmy jednak, że udzielenie produktu finansowego zawsze zależy od indywidualnej sytuacji danego klienta.

  1. Pożyczka ratalna dla bezrobotnych z poręczycielem (żyrantem)

Poręczyciel, to osoba, która zobowiązuje się  do spłacenia zaciągniętego zobowiązania przez pożyczkobiorcę, gdy ten przestanie płacić. Poręczyć może osoba, która ukończyła 18 lat, ma zdolność i dobrą historię kredytową. Taka osoba powinna wykazywać się także regularnymi wpływami na swój rachunek bankowy.

  1. Pożyczka ratalna dla bezrobotnych z gwarantem instytucjonalnym (zapewnianym przez pożyczkodawcę)

Jeżeli pożyczkobiorca ma problem ze znalezieniem poręczyciela, pożyczkodawca może zaproponować pożyczkobiorcy znalezienie firmy, która będzie jego gwarantem. W przypadku problemów ze spłatą instytucja pełniąca funkcję gwaranta wyrówna dług u pierwotnego pożyczkodawcy. Pieniądze ostatecznie pożyczkobiorca będzie więc winien swojemu gwarantowi.

  1. Pożyczka ratalna dla bezrobotnych pod zastaw mienia

Osoba bezrobotna, która ubiega się o pożyczkę, może także zastawić swoje mienie – na przykład samochód. Staje się on wtedy gwarancją dla pożyczkobiorcy, że w przypadku braku spłaty rat pożyczki, pożyczkodawca otrzyma jako rekompensatę samochód pożyczkobiorcy. Aby móc skorzystać z tego rodzaju pożyczek, samochód musi spełniać wymagania techniczne wskazywane przez pożyczkodawcę.

Pożyczka ratalna dla bezrobotnych - czy to jest bezpieczne?

Pożyczkobiorca, który nie posiada stałego źródła dochodu, powinien dobrze zastanowić się nad tym, czy pożyczka za pośrednictwem instytucji finansowej jest dla niego właściwym rozwiązaniem. Nieodpowiednia decyzja może przynieść konsekwencje w postaci np. utraty wartościowego mienia.

Warto, aby osoba bezrobotna, która potrzebuje pieniędzy, podjęła się pracy lub zwróciła się w pierwszej kolejności do rodziny. Pożyczki z żyrantem, pod zastaw mienia lub z gwarantem instytucjonalnym niech będą ostatecznością – alternatywą, kiedy nie ma już innych możliwości.

5 (100%) 1 głosów

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o