rodzina razem z dziećmi

Pożyczki od rodziny. Zasady i koszty

Kiedy nie chcesz być zależny od pożyczki w instytucji finansowej, zwracasz się do rodziny o wsparcie finansowe. Pożyczka od krewnych jest najtańszą i najszybszą formą pożyczania. O czym należy pamiętać, pożyczając pieniądze od bliskich? Czy są jakieś formalności, których należy dopełnić? Wyjaśniamy to!

Nagłe wydarzenia jak naprawa auta lub większe wydarzenia jak remont mieszkania - to sytuacje, w których zazwyczaj pożyczamy od rodziny pieniądze.

Na czym polega pożyczka od rodziny? Po prostu prosisz najbliższych (lub nieco dalszych krewnych) o wsparcie finansowe. Kwota jest oczywiście zależna od twoich potrzeb oraz możliwości twoich krewnych. Zamiast iść do instytucji finansowej, gdzie prawie pewne jest, że pożyczka będzie oprocentowana, zwracasz się do bliskich. Jest taniej, szybciej i bezpieczniej. Przynajmniej w teorii.

Jeśli twój kontakt z rodziną jest dobry, prawdopodobnie możesz liczyć na pożyczkę bez przejmowania się oprocentowaniem, terminem oddania pieniędzy czy innymi kosztami. Ale czy na pewno? Czy może są sytuacje, w których wymagana jest umowa lub inne elementy formalno-prawne?

Ile i od kogo mogę pożyczyć?

Jeśli chcemy odpowiedzieć na to pytanie zgodnie z logiką, to kwestia pożyczek rodzinnych jest bardzo indywidualna. Jeśli natomiast chcemy odnieść się do litery prawa, to tu pojawiają się pewne wymogi.

W pierwszym przypadku o pieniądze możesz prosić zarówno swoich najbliższych, jak i dalszych krewnych.

 • Rodzice lub jeden z rodziców
 • Partner życiowy (małżonek/małżonka, konkubent/konkubina)
 • Dziecko
 • Dziadkowie lub jedno z dziadków
 • Kuzynostwo
 • Teściowie
 • Dalsza rodzina

Kwota także w żaden sposób nie jest ograniczona - może to być 1 000 złotych, 50 000 zł i więcej. Tak, jak zostało to wskazane wcześniej, ograniczeniami są tylko twoje potrzeby oraz możliwości twoich krewnych.

Jednak musisz mieć świadomość, że każda pożyczka, przynajmniej w teorii, powinna spełniać kilka wymogów prawnych. Jakich dokładnie? O tym poniżej.

Formalności związane z zaciągnięciem pożyczki od rodziny

Nawet jeśli masz wzorowe relacje ze swoją rodziną, warto zabezpieczyć się przed nieporozumieniami od strony formalnej. Pieniądze mogą być kością niezgody, dlatego należy zadbać odpowiednio wcześniej o jasne określenie warunków, na jakich pożyczka zostaje udzielona oraz na jakich będzie spłacana.

Spisanie umowy w formie papierowej jest obowiązkowe w przypadku pożyczek na kwotę wyższą niż 500 zł. Jeśli pożyczasz mniej, niż pół tysiąca złotych, nie musisz tego dokumentować, jednak pamiętaj, że umowa pożyczki jest twoim zabezpieczeniem.

Poza tym umowa w formie ustnej jest kiepskim rozwiązaniem, ponieważ strony szybko zapomną, jakie były ustalenia.

Aby uchronić się przed nieporozumieniami (roszczenia spłaty zobowiązania w wyższej kwocie,  szybszym terminie, na innych warunkach), koniecznie spisz umowę pożyczki oraz szczegółowe warunki oddania pieniędzy.

Jak skonstruować umowę pożyczki od rodziny? To bardzo proste. Na umowie powinny znaleźć się następujące elementy:

 • Miejsce i data zawarcie umowy
 • Dane pożyczkodawcy oraz pożyczkobiorcy (imię, nazwisko, stopień pokrewieństwa)
 • Przedmiot umowy (oznaczenie, że jest to umowa pożyczki gotówkowej)
 • Kwota pożyczki (zapisana zarówno liczbowo, jak i słownie)
 • Numer konta bankowego, jeśli strony decydują się na takie przekazanie gotówki (oprócz numeru rachunku warto także zapisać dane właściciela lub właścicieli konta)
 • Warunki zwrotu pieniędzy (termin oddania całości lub kolejne terminy, jeśli pożyczka będzie zwracana stopniowo, kwoty rat)
 • Jeśli pożyczkodawca i pożyczkobiorca zgadzają się płacenie odsetek, to na umowie powinien się także znaleźć zapis o oprocentowaniu kwoty i wówczas opisanie, jaka jest dokładna kwota całościowa do zwrotu
 • Podpisy pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy

Koszty pożyczki od bliskich - jakie są?

Koszty pożyczki od rodziny są regulowane przez dwie ustawy:

 1. z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn,
 2.  z 9 września 2000 r. o podatku do czynności cywilnoprawnych.

Przepisy dotyczące spadków i darowizn wyróżniają trzy grupy podatkowe: najbliższą rodzinę, dalszą rodzinę oraz pozostałych nabywców.

Pierwsza grupa podatkowa, pożyczając pieniądze między sobą, jest zwolniona z podatku do kwoty 9 637 zł. Czyli małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierbowie, zięciowie i synowe, rodzeństwo, ojczymowie i macochy oraz teściowie, mogą do wskazanej kwoty pożyczyć pieniądze bez przymusu płacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3).

Jeśli bierzesz pożyczkę od drugiej grupy podatkowej, czyli dalszych krewnych, jesteś zobowiązany zapłacić podatek.

Pożyczka od rodziny a podatek

Jak już powiedzieliśmy, w określonych sytuacjach będziesz odprowadzać podatek od pożyczki do Urzędu Skarbowego.

Uwaga! Na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatek od takiej pożyczki powinieneś zapłacić go dobrowolnie, bez wezwania Skarbówki.

Ustawa określa, że jesteś zwolniony z obowiązku płacenia podatku od pożyczki, gdy pożyczasz kwotę do 9 637 zł na pięć lat.

Jeśli pożyczasz więcej lub na dłuższy okres, obowiązuje cię podatek PCC w wysokości 2% od kwoty pożyczki, zgłoszony samodzielnie i dobrowolnie do Urzędu Skarbowego właściwego miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy.

Pożyczka od rodziny - jak ją spłacać?

Zasady spłaty pożyczki od rodziny powinny być określone w umowie pożyczki. Przypomnijmy, że pożyczki od kwoty 500 zł muszą być udokumentowane. Jak prawidłowo przygotować umowę, podpowiadamy w akapicie o formalnościach.

Umowa może określać, że twoja pożyczka będzie spłacana w jednej lub wielu ratach. Podpisując ją, bierzesz na siebie odpowiedzialność przestrzegania zapisów i dotrzymywania warunków.

Oznacza to, że określona suma powinna trafić do twojego pożyczkodawcy w określonym czasie. Jeśli umowa to reguluje, pożyczkodawca może od ciebie wymagać także spłaty na konto bankowe.

Co, jednak jeśli nie spłacisz takiej pożyczki? Jaki czekają cię konsekwencje? Dokładnie, jak w przypadku pożyczki gotówkowej zaciąganej w banku czy firmie pozabankowej, spodziewaj się wezwań do zapłaty. Te wezwania będą mieć jednak inną formę ze względu na relacje, jakie wiążą cię z pożyczkodawcą.

Wszystkie telefony, SMS-y czy inne formy kontaktu, kiedy twoja rodzina przypomina ci o spłacie, traktuj poważnie. W innym wypadku sprawa może skończyć się w sądzie.

Pożyczyłem rodzinie pieniądze i nie mogę ich odzyskać - co teraz?

Co może zrobić osoba, która pożyczyła pieniądze komuś z rodziny, a teraz nie może ich odzyskać?

Aby nie doszło do sytuacji, w której masz związane ręce, zadbaj o stronę formalno-prawną i spisz umowę ze swoim pożyczkobiorcą. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ, jeśli twój krewny nie będzie reagować na twoje przypomnienia o spłacie pożyczki, będziesz mieć jak udowodnić swoją rację w sądzie.

Pomimo że obowiązek zawierania umów na piśmie obowiązuje dopiero od kwoty 500 zł, warto mieć na piśmie potwierdzenie swoich słów. Inaczej nie będziesz mieć świadków ani dowodów, a twój wniosek zostanie odrzucony przed sąd.

Alternatywy dla pożyczek od rodziny

Krewni nie zawsze mogą lub nie zawsze chcą dać ci pożyczkę. W takiej sytuacji możesz zwrócić się do instytucji finansowej o wsparcie. Wystarczy wypełnić wniosek i go wysłać, a jeśli będziesz spełniać wymagania pożyczkodawcy, pieniądze błyskawicznie znajdą się na twoim koncie.

Oto kilka przykładowych firm pozabankowych, które oferują szybkie i bezpieczne pożyczki gotówkowe.

 • Finbo - szybkie pożyczki na kwotę od 500 zł do 5 000 zł na okres od 1 dnia do 30 dni.

Pożyczkodawca będzie weryfikować w 5 różnych bazach gospodarczych, czy istnieją o tobie negatywne wpisy.

Wymagania Finbo są jednak małe. Do wypełnienia wniosku o pożyczkę wymagany jest tylko aktualny dowód osobisty, osobiste konto w banku, adres e-mail i telefon oraz adres zamieszkania na terenie Polski (pożyczki nie są udzielane obcokrajowcom).

Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

finbo

Pożyczasz
500
Oddajesz
580,40
Koszt
80,40
RRSO: 513,59%
Możliwy zakres pożyczki
KWOTA:
od 500.00
do 5000.00
OKRES:
od 30 dni
do 30 dni
Uwaga!
Finbo należy do spółki Fincapital Sp. z o.o. Spółka ta jest właścicielem także innych marek pozabankowych: kuki.pl.
Nawet jeśli korzystałeś już z pożyczek w którejś z wymienionych firm, możesz bez problemu skorzystać w Finbo z oferty darmowej pożyczki dla nowych klientów.

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

inf...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

22 ...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 08:00 - 22:00
sob. - ndz.: 09:00 - 17:00

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 20 lat do 75 lat

Okres pożyczki: 30 dni

Zakres pożyczki: od 500 zł do 5 000 zł

Przelew środków: maksymalnie 1 dzień roboczy

Konta bankowe pożyczkodawcy:

Santander Bank Polska,
PKO Bank Polski,
Inteligo,
ING Bank Śląski,
mBank,
BRE Bank,
MultiBank,
Millennium Bank,
Alior Bank,
T-Mobile Bank,
Bank BPH,
Pekao SA,
Getin Bank.

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
BIG
Infomonitor

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- adres email,
- telefon komórkowy,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

 • Gotówka Non Stop - pożyczki gotówkowe na 30 dni na kwoty od 300 zł do 8 000 zł.

Spełniając wymogi tego pożyczkodawcy, pieniądze możesz mieć na swoim koncie nawet w 1 dzień.

Na wymagania składają się: wniosek pożyczkowy, brak negatywnych wpisów w sześciu bazach gospodarczych oraz dokonanie opłaty rejestracyjnej (1 zł, kwota jest zwracana). Do wypełnienia wniosku potrzebujesz dowodu osobistego, numeru osobistego rachunku w banku, adresu e-mail oraz telefonu.

Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

gotowkanonstop

Pożyczasz
500
Oddajesz
500
Koszt
0
RRSO: 0%
Możliwy zakres pożyczki
KWOTA:
od 500.00
do 3000.00
OKRES:
od 30 dni
do 30 dni

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

...Pokaż dane

Godziny pracy:

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 18 lat do 70 lat

Okres pożyczki: 30 dni

Zakres pożyczki: od 500 zł do 3 000 zł

Przelew środków: maksymalnie 1 dzień roboczy

Konta bankowe pożyczkodawcy:

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
BIG
Infomonitor
ZBP

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- adres email,
- telefon komórkowy,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

 • Vivus - znany pożyczkodawca udziela pożyczek na kwoty od 500 zł do 3 000 zł na okres od 1 dnia do 30 dni.

Pożyczkobiorcy muszą spełnić wymagania takie, jak w poprzednich przykładach. Różnica przy tej ofercie polega jednak na tym, że Vivus oferuje pierwszą pożyczkę za darmo w promocji „500 zł na 61 dni”.

Oznacza to, że nie zapłacisz ani złotówki za pożyczenie pieniędzy, pod warunkiem, że spełnisz warunki tego pożyczkodawcy. Pierwsza pożyczka może wynosić maksymalnie 500 zł.

Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

vivus

Pożyczasz
500
Oddajesz
500
Koszt
0
RRSO: 0%
Możliwy zakres pożyczki
KWOTA:
od 100.00
do 3000.00
OKRES:
od 30 dni
do 30 dni

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

kon...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

660...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 08:00 - 22:00
sob. - ndz.: 08:00 - 20:00

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 19 lat do 78 lat

Okres pożyczki: 30 dni

Zakres pożyczki: od 100 zł do 3 000 zł

Przelew środków: nawet do 15 minut w zależności od tego, w którym banku posiadasz konto

Konta bankowe pożyczkodawcy:

Alior Bank,
PEKAO S.A.,
Getin Noble Bank,
Millennium Bank,
PKO Bank Polski.

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
BIG
Infomonitor
ZBP

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- adres email,
- telefon komórkowy,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

Pożyczka od rodziny a pożyczka online - co lepsze?

W poniższej tabeli przygotowaliśmy porównanie pożyczek od krewnych i pożyczek online. Zobacz, co jest lepsze dla ciebie i wybierz swój sposób na pożyczanie pieniędzy.

Pożyczka od rodziny Pożyczka online
FORMALNOŚCI
Do kwoty 500 zł nie ma obowiązku zawierania umowy na piśmie Pożyczając nawet 50 zł, zawierasz umowę pisemną
Nie przychodzisz procesu weryfikacji pożyczkobiorcy Przechodzisz proces weryfikacji pożyczkobiorcy, który zazwyczaj jest sprowadzony do niezbędnego minimum
Rodzina ma zazwyczaj ograniczone zasoby finansowe Pożyczając online możesz mieć zazwyczaj jedną pożyczkę aktywną w jednej firmie
PODATKI
Według prawa podatek od pożyczki zapłacisz w trzech przypadkach:

 1.  Gdy pożyczasz kwotę większą niż 9 637 zł
 2. Gdy pożyczasz od dalszej rodziny (druga grupa podatkowa)
 3.  Gdy pożyczasz na dłużej, niż 5 lat

W pozostałych przypadkach jesteś zobowiązany samodzielnie i bez wezwania Urzędu Skarbowego zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC-3).

Nie musisz przejmować się podatkami, ponieważ są one po stronie firmy pożyczkowej
OPROCENTOWANIE POŻYCZKI
Odsetki są opcjonalne - twoja rodzina może pożyczyć ci pieniądze bez oprocentowania Niektóre firmy pożyczkowe oferują pierwszą pożyczkę za darmo, czyli bez oprocentowania.
WINDYKACJA
Zazwyczaj polubowna; jeśli nie przynosi skutku pożyczkodawca może wejść na drogę sądową Sformalizowana (monity, działania windykacyjne); jeśli nie przynosi skutku pożyczkodawca wejdzie na drogę sądową

Podsumowanie

Pożyczka od rodziny będzie na korzystniejszych zasadach finansowych dla pożyczającego, jeśli będzie to pożyczka do kwoty 9 637 zł na maksymalnie 5 lat. Pożyczkobiorca nie zapłaci wtedy podatku PCC, a oprocentowanie jest umowne.

Jednak, gdy potrzebujesz bardzo szybko uzyskać pieniądze, pamiętaj, że pożyczki online działają całodobowo, a wypłata pieniędzy może być nawet w 15 minut. Dodatkowo z firmą pożyczkową klienta nie łączą żadne relacje, więc czasami łatwiej jest poprosić o pieniądze instytucję finansową niż mamę czy wujka.

Twoja ocena

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o