Pożyczki pod zastaw samochodu – alternatywa dla chwilówek?

Jeśli posiadasz własny samochód, możesz pożyczać gotówkę jeszcze łatwiej niż dotychczas. Jak to możliwe? Na rynku pozabankowym pojawiły się firmy oferujące pożyczkę zabezpieczoną twoimi czterema kółkami, czyli tzw. pożyczki pod zastaw samochodu. Sprawdź, czy opłaca się z nich skorzystać.

Firmy pozabankowe udzielają pożyczek w oparciu o ocenę zdolności kredytowej klienta. Zasadniczo, aby pożyczyć pieniądze w takiej instytucji, nie potrzebujesz więc żadnych zastawów czy poręczeń osób trzecich. Jednak często właśnie z tego względu kwoty chwilówek nie są zbyt wysokie. A co z osobami, które potrzebują większego zastrzyku gotówki? Jeżeli tylko mają samochód, mogą liczyć na specjalną ofertę pożyczki pozabankowej.

Na czym polega pożyczka pod zastaw samochodu?

Najprościej mówiąc, jest to układ pomiędzy tobą a daną firmą pożyczkową, który polega na tym, że pożyczkodawca pożycza ci określoną kwotę gotówki, a jeśli nie oddasz jej potem na czas, ma prawo w zamian za to przywłaszczyć twój samochód.

W sieci istnieje już kilka platform udzielających pożyczek pod zastaw samochodu (np. Motopożyczka). Wnioskowanie o tego typu produkt wygląda niemal identycznie jak w przypadku chwilówek. Najpierw trzeba wybrać pożyczkodawcę, a następnie wypełnić online formularz rejestracyjny. Wniosek o pożyczkę spisywany jest w asyście konsultanta firmy. Następnie trafia on do rozpatrzenia. Jeśli decyzja będzie pozytywna, pożyczkodawca prześle ci do podpisu stosowne dokumenty.

Weź pożyczkę w Mogo

Jak wziąć pożyczkę pod zastaw samochodu?

Aby skorzystać z tego produktu trzeba spełnić następujące warunki:

  • posiadać samochód w odpowiednim wieku (zwykle nie może być starszy niż 8-10 lat),
  • być jedynym właścicielem danego pojazdu,
  • posiadać ważny przegląd techniczny samochodu i ubezpieczenie OC (niektóre firmy wymagają także AC),
  • legitymować się ważnym dowodem osobistym.

Jeżeli spełniasz te wymagania, możesz złożyć wniosek o pożyczkę pod zastaw samochodu. Zanim dostaniesz jakiekolwiek pieniądze, konieczne będzie podpisanie umowy pożyczki, a także dokumentu przywłaszczenia samochodu przez firmę pożyczkową. Od pożyczkodawcy otrzymasz także upoważnienie do dopisania go jako współwłaściciela samochodu w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu.

Z dokumentem przywłaszczenia oraz upoważnieniem od pożyczkodawcy udajesz się do właściwego urzędu komunikacji i składasz wniosek o dopisanie firmy pożyczkowej (jako współwłaściciela) do wspomnianych wyżej dokumentów. Masz na to siedem dni od momentu zawarcia umowy pożyczki.

Na podstawie umowy pożyczki, firma pozabankowa staje się właścicielem twojego auta w 51%. Jednocześnie dokument ten gwarantuje, że po spłaceniu zaciągniętego zobowiązania pożyczkodawca przeniesie całość własności pojazdu z powrotem na ciebie.

Kiedy dopełnisz już wszystkich powyższych formalności, będziesz musiał przesłać pożyczkodawcy skan nowego dowodu rejestracyjnego twojego pojazdu, a także zdjęcia samochodu (z uwzględnieniem fotografii silnika z numerem VIN czy szyby z widoczną naklejką rejestracyjną). Pożyczkodawca musi mieć bowiem pewność, że w razie niedotrzymania przez ciebie warunków umowy, będzie mógł zaspokoić swoje roszczenia twoim pojazdem.

Weź pożyczkę w Motopożyczka

Spłata pożyczki pod zastaw samochodu

samochód pod zastaw

Gdy zwrócisz pożyczone pieniądze, firma udzielająca pożyczki pod zastaw samochodu prześle ci oświadczenie o zwolnieniu z zabezpieczenia. Z dokumentem tym ponownie musisz udać się do twojego wydziału komunikacji, gdzie całkowita własność samochodu zostanie z powrotem przeniesiona na twoje nazwisko.

A jeśli z jakichś powodów nie spłacisz pożyczki na czas? W takim wypadku firma pozabankowa ma prawo całkowicie przejąć twój samochód.

Przeczytaj więcej o pożyczkach na oświadczenie.

Pożyczki pod zastaw samochodu - kilka słów o kosztach

Korzystając z tego typu produktu zapewne spodziewasz się, że otrzymasz pożyczkę w wysokości wartości twojego pojazdu. Niestety, pożyczkodawcy zwykle nie chcą pożyczać więcej niż 80% wartości samochodu wziętego pod zastaw. Co więcej, takie pożyczki potrafią być nawet o kilkaset złotych droższe niż np. tradycyjne pożyczki ratalne. Zanim więc skorzystasz z produktów tego typu, zerknij do rankingu pożyczek ratalnych i sprawdź, czy nie znajdziesz potrzebnej ci kwoty w nieco niższej cenie.

Zobacz ranking pożyczek ratalnych

Pożyczki pod zastaw samochodu - wady i zalety

Jak każda pożyczka, także i ta pod zastaw samochodu ma swoje wady i zalety. Postanowiliśmy więc wskazać trzy najważniejsze cechy tego produktu - zarówno te dobre, jak i te nieco słabsze.

Zalety pożyczek pod zastaw samochodu

  • możliwość pożyczenie dużej gotówki (nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych)
  • brak konieczności posiadania stałych dochodów (jedynym zabezpieczeniem pożyczki jest samochód)
  • szybka decyzja pożyczkowa

Wady pożyczek pod zastaw samochodu

  • dużo formalności związanych z przerejestrowaniem samochodu (zarówno przed wzięciem pożyczki, jak i po jej spłacie)
  • utrata pojazdu w przypadku niespłacenia długu
  • wysokie koszty tego typu pożyczki

Podsumowując

Wady pożyczek pod zastaw samochodu są niewątpliwie są spore. Dlatego z takich produktów warto skorzystać dopiero wtedy, gdy inne firmy pozabankowe odmówiły ci wsparcia finansowego. Pamiętaj, że w razie trudności finansowych firma nie tylko zabierze ci samochód, ale wystawi go na sprzedaż. Jeżeli jednak ze sprzedaży pojazdu nie uzyska wystarczających środków na pokrycie twojego długu, po resztę i tak zgłosi się do ciebie. Miej to na uwadze, wybierając kwotę potrzebnej ci pożyczki.

Pożyczki pod zastaw samochodu – alternatywa dla chwilówek?
4.2 (84%) 10 głosów
Katarzyna Gaweł