Pożyczki z gwarantem. Jak zabezpieczyć spłatę zobowiązania?

Firmy pozabankowe wymagają dodatkowych zabezpieczeń, kiedy klient nie może pochwalić się wystarczającą zdolnością kredytową. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest poręczenie udzielone przez osobę trzecią. Sprawdźmy więc, jakie są warunki pożyczki z gwarantem i gdzie szukać takich rozwiązań.

Poręczenie pożyczki kojarzy się głównie z bankami i stosowanymi przez te instytucje formami zabezpieczeń kredytu. Aktualnie z rozwiązania tego korzystają także firmy pozabankowe, jednak w ich przypadku usługa ta kryje się pod nazwą “pożyczek z gwarantem”.

Pożyczki z gwarantem - co to takiego?

Zanim firma pozabankowa zdecyduje się udzielić wsparcia finansowego klientowi, musi sprawdzić jego zdolność oraz wiarygodność kredytową. Aktualna sytuacja finansowa, czy trudności w spłacie innych zobowiązań, niejednokrotnie są główną przeszkodą w zdobyciu zastrzyku gotówki. Pożyczkodawca nie może bowiem pożyczyć pieniędzy komuś, kto nie dysponuje odpowiednimi środkami na spłatę długu, bądź posiada nieuregulowane zaległości finansowe. Działanie tego typu zaszkodziłoby tylko jego interesom.

Nieco inaczej będzie jednak wyglądała sytuacja takiego klienta, jeśli przedstawi on dodatkowe zabezpieczenie na wypadek problemów ze spłatą pożyczki. Takim zabezpieczeniem może być właśnie gwarancja (poręczenie) osoby trzeciej, która zobowiąże się spłacić powstały dług w momencie, gdy pożyczkobiorca sam przestanie wywiązywać się z tego obowiązku.

Poręczyciel posiadający odpowiednią zdolność kredytową jest zatem dla pożyczkodawcy gwarancją odzyskania udzielonej pożyczki. Tym samym, pożyczkobiorca może uzyskać potrzebne wsparcie finansowe nawet wtedy, gdy jego zdolność kredytowa nie należy do najlepszych.

Pożyczka z gwarantem - wybór zabezpieczenia

Wybierając pożyczki z gwarantem, możemy sami zaproponować poręczyciela bądź poprosić pożyczkodawcę, aby wybrał go w naszym imieniu.

Jeśli o wyborze gwaranta chcemy zdecydować samodzielnie (gwarant indywidualny), powinniśmy dostarczyć do pożyczkodawcy odpowiednią umowę podpisaną przez osobę będącą naszym poręczycielem - wzór takiego dokumentu znajdziemy zwykle na stronie firmy pożyczkowej. Aby wspomniane poręczenie było ważne, umowa gwarancji musi zostać sporządzona w obecności notariusza oraz - w zależności od firmy pozabankowej - dodatkowych świadków. Dopiero dokument spełniający te wymagania otwiera nam szansę na zaciągnięcie pożyczki.

Decydując się na gwaranta wskazanego przez pożyczkodawcę, czeka nas zdecydowanie mniej zachodu. W tym przypadku to firma pozabankowa dopełnia bowiem wszystkich formalności związanych z umową gwarancji i sama poszukuje odpowiedniego dla nas poręczyciela. Niestety, takie “wyręczanie” ma jednak swoją cenę. Wybierając tzw. gwaranta instytucjonalnego musimy zatem liczyć się z dodatkowymi kosztami pożyczki.

Gdzie szukać pożyczki z gwarantem?

Aktualnie pożyczkę z gwarantem oferują następujące firmy:

[wstaw_oferte unikalne_id="rapida" lp="1" typ_oferty="p"]

[wstaw_oferte unikalne_id="ferratum" lp="2" typ_oferty="p"]

W przypadku marki Ferratum poręczenie będzie wymagane dopiero w przypadku przedłużenia terminu spłaty.

Pożyczka z gwarantem - czy to jest bezpieczne?

Pożyczka z gwarantem może być dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Zwykle nie łatwo jednak znaleźć kogoś, kto zgodzi się udzielić nam takiego poręczenia. Rozwiązaniem tego problemu może być co prawda gwarant oferowany przez pożyczkodawcę, jednak usługa ta zwiększy ostateczne koszty naszej pożyczki. Przed podpisaniem umowy warto więc zastanowić się, czy na pewno będziemy w stanie spłacić takie zobowiązanie i wybierając pożyczkę z gwarantem nie narobimy sobie jedynie dodatkowych problemów.(kg)

Twoja ocena
Katarzyna Gaweł

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o