Pożyczki z gwarantem. Jak zabezpieczyć spłatę zobowiązania?

Firmy pozabankowe wymagają dodatkowych zabezpieczeń, kiedy klient nie może pochwalić się wystarczającą zdolnością kredytową. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest poręczenie udzielone przez osobę trzecią. Sprawdźmy więc, jakie są warunki pożyczki z gwarantem i gdzie szukać takich rozwiązań.

Spis treści:

Poręczenie pożyczki kojarzy się głównie z bankami i stosowanymi przez te instytucje formami zabezpieczeń kredytu. Aktualnie z rozwiązania tego korzystają także firmy pozabankowe, jednak w ich przypadku usługa ta kryje się pod nazwą “pożyczek z gwarantem”.

Pożyczki z gwarantem - co to takiego?

Zanim firma pozabankowa zdecyduje się udzielić wsparcia finansowego klientowi, musi sprawdzić jego zdolność oraz wiarygodność kredytową. Aktualna sytuacja finansowa, czy trudności w spłacie innych zobowiązań, niejednokrotnie są główną przeszkodą w zdobyciu zastrzyku gotówki.

Pożyczkodawca nie może bowiem pożyczyć pieniędzy komuś, kto nie dysponuje odpowiednimi środkami na spłatę długu, bądź posiada nieuregulowane zaległości finansowe. Działanie tego typu zaszkodziłoby tylko jego interesom.

Nieco inaczej będzie jednak wyglądała sytuacja takiego klienta, jeśli przedstawi on dodatkowe zabezpieczenie na wypadek problemów ze spłatą pożyczki. Takim zabezpieczeniem może być właśnie gwarancja (poręczenie) osoby trzeciej, która zobowiąże się spłacić powstały dług w momencie, gdy pożyczkobiorca sam przestanie wywiązywać się z tego obowiązku.

Poręczyciel posiadający odpowiednią zdolność kredytową jest zatem dla pożyczkodawcy gwarancją odzyskania udzielonej pożyczki. Tym samym, pożyczkobiorca może uzyskać potrzebne wsparcie finansowe nawet wtedy, gdy jego zdolność kredytowa nie należy do najlepszych.

Czy pożyczka z gwarantem jest tym samym co kredyt z gwarantem?

Dla wielu ludzi do dziś myli pojęcie „kredytu” i „pożyczki”. Trzeba jednak zaznaczyć, że między tymi dwoma pojęciami istnieje znaczna różnica.

Podstawowe różnice przedstawiają się następująco:

 • pożyczek może udzielać wiele firm, a kredyt udzielają jedynie banki
 • podstawę prawną dla pożyczkodawców i pożyczkobiorców stanowi prawo cywilne, ustawa o kredycie konsumenckim oraz ustawa antylichwiarska. Dla banków i ich klientów podstawą prawną jest prawo bankowe (dopiero w następnej kolejności wybrane akty prawne jak ustawa o kredycie konsumenckim)
 • przy pożyczce po przekazaniu pieniędzy ich właścicielem staje się klient. W kredycie pieniądze są jedynie oddane do użytkowania pożyczkobiorcy, ale ich właścicielem wciąż pozostaje bank.

Pożyczka z gwarantem - wybór zabezpieczenia

Wybierając pożyczki z gwarantem, możemy sami zaproponować poręczyciela bądź poprosić pożyczkodawcę, aby wybrał go w naszym imieniu.

1.Jeśli o wyborze gwaranta chcemy zdecydować samodzielnie (gwarant indywidualny), powinniśmy dostarczyć do pożyczkodawcy odpowiednią umowę podpisaną przez osobę będącą naszym poręczycielem - wzór takiego dokumentu znajdziemy zwykle na stronie firmy pożyczkowej.

 • Aby wspomniane poręczenie było ważne, umowa gwarancji musi zostać sporządzona w obecności notariusza oraz - w zależności od firmy pozabankowej - dodatkowych świadków. Dopiero dokument spełniający te wymagania otwiera nam szansę na zaciągnięcie pożyczki.

2. Decydując się na gwaranta wskazanego przez pożyczkodawcę, czeka nas zdecydowanie mniej zachodu.

 • W tym przypadku to firma pozabankowa dopełnia bowiem wszystkich formalności związanych z umową gwarancji i sama poszukuje odpowiedniego dla nas poręczyciela. Niestety, takie “wyręczanie” ma jednak swoją cenę. Wybierając tzw. gwaranta instytucjonalnego musimy zatem liczyć się z dodatkowymi kosztami pożyczki.

Gdzie szukać pożyczki z gwarantem?

Aktualnie pożyczkę z gwarantem oferują następujące firmy:

Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

rapida

Pożyczasz
5000.00
Okres
24 mies
Koszt
4 495,82
Rata
395.67
RRSO: 99,54%
Maksymalne parametry pożyczki
25000.00
60 mies.
59777.97
2953.59
RRSO: 97.30%

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

cze...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

222...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 09:00 - 17:00

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 18 lat do 75 lat

Okres pożyczki: od 12 do 60 miesięcy

Zakres pożyczki: od 2 500 zł do 25 000 zł

Przelew środków: pieniądze zostaną wypłacone na konto w ciągu 48 godzin.

Konta bankowe pożyczkodawcy:

Santander Bank Polska

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- skan dowodu osobistego (należy przesłać go do pożyczkodawcy),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki)
- adres email,
- telefon komórkowy,
- wyciąg z konta bankowego (w celu potwierdzenia regularności otrzymywanych przez Ciebie lub gwaranta dochodów),
- polskie obywatelstwo lub karta stałego pobytu na terenie Polski,
- adres zamieszkania na terenie PL,
- warunkiem udzielenia pożyczki jest posiadanie poręczyciela.

W przypadku marki Ferratum poręczenie będzie wymagane dopiero w przypadku przedłużenia terminu spłaty.

Jakie są wymagania dla osób, które chcą zostać naszymi gwarantami?

Nie ma uniwersalnego schematu dotyczącego profilu osoby, która może zostać naszym gwarantem. Ostateczna decyzja firmy pożyczkowej zapada indywidualnie. Można jednak wskazać pewne cechy, które na pewno powinien spełniać kandydat, którego opiniujemy na gwaranta.

 • być osobą pełnoletnią
 • mieć ukończone minimum 18 lat
 • mieć polskie obywatelstwo
 • znać osobę, której w swoim imieniu poręcza pożyczkę
 • posiadać zdolność kredytową
 • nie posiadać zadłużenia w bazie dłużników

Trzeba pamiętać, że firmy pożyczkowe zanim udzielą pożyczki mają prawo zażądać kopii dokumentu potwierdzającego tożsamość poręczyciela oraz wpisania danych z dowodu jeszcze na etapie wypełniania wniosku. Pożyczkodawca może poprosić o przedstawienie przez gwaranta zaświadczeniu o przychodach lub innego rodzaju poświadczenia potwierdzającego jego wiarygodność finansową.

Jakie są wymagania w stosunku do pożyczkobiorcy?

W stosunku do samych pożyczkobiorców, którzy starają się o pożyczkę z gwarantem, zazwyczaj nie ma większych, formalnych wymagań.

Te podstawowe najczęściej stanowią:

 • posiadanie polskiego obywatelstwa,
 • ukończony 18. rok życia,
 • posiadanie dokumentu tożsamości,
 • dostępu do internetu,
 • posiadanie maila i numeru telefonu kontaktowego.

Łatwo się domyślić, że na pożyczkę z gwarantem sięgają najczęściej osoby o bardzo trudnej sytuacji finansowej. Często jednak można znaleźć oferty pożyczki z gwarantem dla zadłużonych. Tym samym dana firma jest gotowa zaakceptować negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej oraz wpisy w innych bazach dłużników. Takie oferty są najczęściej skierowane do osób pracujących za granicy (które nie mogą potwierdzić dochodów), są zatrudnione "na czarno", posiadają inne ukryte dochody, pobierają np. zasiłek albo ich dochód jest po prostu zbyt niski, aby samodzielnie udało im się zdobyć pożyczkę.

Pożyczka z gwarantem to również "szansa" dla zadłużonych, wobec których toczy się postępowanie sądowe lub egzekucyjne. Co może wydawać się dziwne - sytuacja samego pożyczkobiorcy jest drugorzędna, w stosunku do roli i sytuacji finansowej gwaranta.

Czy pożyczka z gwarantem trafia na konto bankowe pożyczkobiorcy czy gwaranta?

Co ciekawe, pożyczka z gwarantem wypłacana jest najpierw na konto żyranta. Dopiero gwarant przekazuje dalej pieniądze pożyczkobiorcy, w wybrany przez siebie sposób. Oczywiście, najlepszym sposobem dla obu stron wydaje się przelew, ponieważ wtedy obie strony dysponują potwierdzeniem przekazania pieniędzy. Jeśli jednak gwarant zdecyduje się na gotówkę, powinien zadbać o świadków, którzy będą mogli potwierdzić przekazanie tych pieniędzy.

W tym momencie można zadać sobie pytanie: – Dlaczego pieniądze trafiają do gwaranta, a nie pożyczkobiorcy, który tak naprawdę ich potrzebuje? –otóż dla firm pożyczkowych jest to sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

Trzeba uwzględnić szczególne okoliczności. Przykładowo pożyczka ląduje na koncie bankowym, które jest już zajęte przez komornika, później ten wpływ jest przez niego inkasowany.

Jakie są konsekwencje braku spłaty dla gwaranta?

Poza tym gwarant musi mieć świadomość, że wypłaca pieniądze pożyczkobiorcy, co wiąże się z konsekwencjami w przypadku braku spłaty! Również w przypadku śmierci pożyczkobiorcy.

Osoba gwaranta musi mieć świadomość, że w momencie, gdy decyduje się poręczyć za pożyczkobiorce, bierze na siebie bardzo dużą odpowiedzialność. Również tyczy się to sytuacji losowej jak np. śmierć pożyczkobiorcy.

W przypadku, gdy pożyczkobiorca nie ureguluje rat, obowiązek spłaty długu przechodzi na gwaranta. Ale to nie wszystko. Gwarant od momentu zaciągnięcia pożyczki, ma odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej nowe zobowiązanie. Dodatkowo obniża się jego zdolność kredytowa (dlatego przyszły gwarant, jeśli np. planuje wziąć kredyt hipoteczny czy sam chce później wziąć pożyczkę, powinien zastanowić się nad sensem poręczania za drugą osobę).

Pożyczka z gwarantem - czy to jest bezpieczne?

Pożyczka z gwarantem może być dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Zwykle nie łatwo jednak znaleźć kogoś, kto zgodzi się udzielić nam takiego poręczenia. Rozwiązaniem tego problemu może być co prawda gwarant oferowany przez pożyczkodawcę, jednak usługa ta zwiększy ostateczne koszty naszej pożyczki.

Przed podpisaniem umowy warto więc zastanowić się, czy na pewno będziemy w stanie spłacić takie zobowiązanie i wybierając pożyczkę z gwarantem nie narobimy sobie jedynie dodatkowych problemów.

5 (100%) 1 głosów

6
Dodaj komentarz

6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Linda Mark

JAK UZYSKAŁEM MÓJ POŻYCZKĘ Z TEJ WIELKIEJ FIRMY Witajcie moi drodzy ludzie, jestem Linda McDonald, obecnie mieszkająca w Austin Texas w USA. W tej chwili jestem wdową z trójką dzieci i utknąłem w sytuacji finansowej w kwietniu 2018 r. I musiałem refinansować i opłacić rachunki. Próbowałem szukać pożyczek od różnych firm pożyczkowych, zarówno prywatnych, jak i korporacyjnych, ale nigdy z sukcesem, a większość banków odmówiła mi kredytu, nie daj się zwieść tym oszustom, którzy nazywają ich pożyczkodawcami, wszyscy są oszustwem, chcą tylko twojego pieniądze i dobrze ich nie słyszysz, oni zrobili mi to dwa razy, zanim spotkałem pana Davida Wilsona,… Czytaj więcej »

Lisa Becker

Witam Panie i Panowie. Witamy w NoviCap Financial Service Provider. Czy pilnie potrzebujesz przełomu finansowego? Potrzebujesz pożyczki z różnych powodów? NoviCap oferuje elastyczne opcje pożyczek dostosowane do twoich potrzeb. NoviCap oferuje różnorodne opcje pożyczek wszystkim potrzebującym pomocy finansowej o niskich stopach procentowych 3%, niezależnie od tego, czy jest to pożyczka biznesowa, pożyczka osobista czy pożyczka na rachunki medyczne, zaliczka na wypłatę, finansowanie sprzętu, pożyczka hipoteczna itp. Usługa jest szybka, bezpieczna, niezawodna. Aby uzyskać więcej informacji na temat oferty pożyczki NoviCap, wyślij e-mail za pośrednictwem || novicapserviceprovider@gmail.com || O NOVICAP NoviCap, założona w 2015 roku, jest jednym z największych rynków pożyczek… Czytaj więcej »

pożyczka z ANNA CHROMA

Czesc przyjaciele
Nazywam sie TERESA ZAJAK
Jesli potrzebujesz pilnego kredytu
Zaprosilem cie do skontaktowania sie z ANNA CHROMA
I nie bedziesz rozczarowany
To tylko sugestia
Mam pozyczke w wysokosci 130 000 Zl
dzieki temu wspanialemu czlowiekowi
Aby uzyskac wiecej informacji
Odpowiedz mi krótka wiadomoscia
Lub skontaktuj sie ze swoim pozyczkodawca
annachroma1949@gmail.com
skontaktuj sie z moim adresem e-mail:
teresazajac133@gmail.com
Autorzy ANNA CHROMA
Bedziesz mial rozwiazania dla wszystkich swoich problemów
Potwierdzam to
Jesli nie potrzebujesz pozyczki
Wiec poinformuj swoja rodzine i przyjaciól

dziekuj

Bruce Davids

Witam wszystkich, czy obecnie znajdujecie się w poważnym kryzysie finansowym. Czy potrzebujesz pożyczki? Czy Bank odrzucił cię i chcesz pożyczki, która zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby? – Nie ma problemu. Bez względu na sytuację finansową. Możemy zaoferować kredyty hipoteczne, kredyty komercyjne, kredyty prywatne i kredyty wyłącznie na cele edukacyjne.? Nie szukaj więcej, ponieważ możemy pomóc Ci zabezpieczyć to, czego potrzebujesz. Pytania / wsparcie? – E-mail (ferratum.loans@gmail.com) i otrzymaj odpowiedź w ciągu kilku godzin. Możemy pomóc Ci w pożyczce w wysokości od 5000 do 200 milionów USD w celu rozwiązania problemów finansowych przy bardzo niskim 3% oprocentowaniu na okres od 1 do… Czytaj więcej »

STEVE KNIGHT

Witam Panie i Panowie. Witamy w NoviCap Financial Service Provider. Czy pilnie potrzebujesz przełomu finansowego? Potrzebujesz pożyczki z różnych powodów? NoviCap oferuje elastyczne opcje pożyczek dostosowane do twoich potrzeb. NoviCap oferuje różnorodne opcje pożyczek wszystkim potrzebującym pomocy finansowej o niskich stopach procentowych 3%, niezależnie od tego, czy jest to pożyczka biznesowa, pożyczka osobista czy pożyczka na rachunki medyczne, zaliczka na wypłatę, finansowanie sprzętu, pożyczka hipoteczna itp. Usługa jest szybka, bezpieczna, niezawodna. Aby uzyskać więcej informacji na temat oferty pożyczki NoviCap, wyślij e-mail za pośrednictwem || novicapserviceprovider@gmail.com || lub Napisz do nas na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819 O NOVICAP NoviCap, założona… Czytaj więcej »

Claudia Klein

Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże… Czytaj więcej »