kilka kart platniczych

Rodzaje kart płatniczych

Banki oferują swoim klientom różne rodzaje kart płatniczych w zależności od potrzeb klientów. Aktualnie na rynku znajdziesz kartę debetową, kredytową, przedpłaconą oraz obciążeniową. Dowiedz się jak działają, dla kogo są oraz jak je uzyskać!

Raport opublikowany przez Narodowy Bank Polski pokazuje skalę zjawiska. W marcu 2019 używaliśmy 41,298 mln różnego rodzaju kart płatniczych. To około 60 tys. więcej niż w grudniu 2018 oraz około 1,8 mln więcej niż w marcu 2018 r.

Który typ jest najpopularniejszy? Bezapelacyjnie rządzą karty debetowe. Na koniec I kwartału 2019 polskie banki obsługiwały ponad 27 mln kart tego typu. To o 1,5 mln więcej, niż rok wcześniej. Liderem w tym zakresie jest bank PKO BP.

W ofercie banków są jednak dostępne także karty kredytowe, przedpłacone (pre-paid) oraz obciążeniowe. Przeczytaj czym między sobą się różnią, jak działają, jakie są ich koszty oraz jak je uzyskać!

Karta debetowa

Karta debetowa to inaczej karta płatnicza. Jest wydawana do osobistego rachunku bankowego zazwyczaj podczas zakładania rachunku. Za pomocą debetówki płacisz za zakupy w terminalach płatniczych -  zbliżeniowo lub przeciągając pasek magnetyczny przez czytnik.

To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które wolą bezgotówkowe operacje. Nie musisz składać osobnego wniosku o wydanie tego rodzaju karty płatniczej, ponieważ bank z reguły sam zaproponuje ci jej wydanie.

Ile kosztuje karta debetowa?

Wiele banków nie pobiera opłaty za wyrobienie karty, jednak opłaty za utrzymanie znacznie różnią się między sobą. W zależności od tego, jaki rachunek bankowy otwierasz, debetówka do konta może kosztować cię 0 zł lub nawet kilkanaście złotych miesięcznie.

Czy można mieć więcej niż jedną kartę debetową do konta?

Tak, można. Banki w swojej ofercie mają na przykład konta partnerskie, czyli rachunki, z których korzystają osoby pozostające ze sobą w związku. Obydwie osoby mogą uzyskać dostęp do środków zgromadzonych na koncie przez wydanie dwóch kart debetowych.

Karta kredytowa

To rodzaj środka płatniczego, który związany jest z szybkim udzieleniem kredytu. Klient banku, który płaci za zakupy tą kartą, tak naprawdę zaciąga kredyt w momencie opłacenia kupionego właśnie produktu czy usługi.

Karta kredytowa to zupełne przeciwieństwo karty debetowej. Za pomocą debetówki z twojego konta znikały tylko te pieniądze, które posiadałeś na moment zakupu. Karta kredytowa umożliwia ci późniejsze oddanie pieniędzy bankowi.

Spłacenie zaciągniętego długu odbywa się ratalnie – dokładne warunki umowy są ustalane przed podpisaniem umowy o używanie karty kredytowej.

Bank może zaoferować ci cykl spłaty dwudziesto- lub trzydziestodniowy. W tym okresie zadłużenie spłacisz bez ponoszenia kosztów odsetek. Jeśli jednak przekroczysz terminy, opłaty będą rosnąć i mogą wynieść np. 5%.

Ten rodzaj karty wydawany jest tylko tym klientom, którym bank przyznał jakiś limit kredytowy. Innymi słowy osoba która nie posiada zdolności kredytowej, nie otrzyma od banku propozycji wyrobienia karty kredytowej.

Z kolei klient, który posiada coraz wyższą zdolność kredytową, będzie otrzymywał propozycje coraz większych limitów kredytowych na karcie.

Używanie karty kredytowej jest wygodne, ponieważ transakcje płatnicze są bezgotówkowe, jednak wiąże się z ryzykiem niekontrolowanego zadłużenia. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze przemyśleć, czy na pewno jesteś gotowy posiadać kartę kredytową.

Karta przedpłacona (pre-paid)

Rodzaje kart płatniczych typu pre-paid zostały spopularyzowane dzięki telefonii. Zasada działania jest bardzo prosta: aby zapłacić kartą, musisz wcześniej ją „doładować” odpowiednią kwotą.

Aktualnie karty przedpłacone są dostępne w wielu sklepach, bankach, a także u operatorów sieci telefonicznych. Kosztują tyle, ile chcesz zgromadzić na nich środków, np. 50 zł. W zamian za to możesz wydać całą kwotę w późniejszym czasie – sam wybierasz kiedy.

Nie ma większych ograniczeń dotyczących tego typu kart – może korzystać z nich każdy, bez ograniczeń wiekowych oraz bez innych zobowiązań jak rachunek bankowy czy kredyt.

Karta obciążeniowa (charge)

Podobnie jak w przypadku karty kredytowej, dla karty typu chargé bank udziela limitu wydatków na zasadzie „spłać później”. Tym razem jednak, właściciel karty musi od razu spłacić całą kwotę zadłużenia. Ten rodzaj karty jest powiązany z osobistym lub bieżącym rachunkiem bankowym.

Limit obciążenia jest ustalany na podstawie miesięcznego wpływu środków na konto właściciela rachunku. Jak odbywa się spłata zadłużenia? Najczęściej raz w miesiącu bank pobiera automatycznie kwotę, która odpowiada sumie zadłużeń za poprzedni okres rozliczeniowy.

W Polsce karty tego typu zwykle są wydawane pracownikom przez pracodawców, aby mogli opłacać swoje podróże służbowe.

Jak widzisz, w Polsce są dostępne różne rodzaje kart płatniczych. Jeśli chcesz płacić za zakupy pieniędzmi, które masz i bez zaciągania długów, wybierz kartę debetową lub przedpłaconą (pre-paid).

Jeśli jednak wolisz lub potrzebujesz zaciągnąć kredyt na swoje zakupy, skorzystaj z karty kredytowej lub obciążeniowej.

5 (100%) 1 głosów

2
Dodaj komentarz

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zkl lop LOP LPO KKK

Jose Luis Luis, udzielamy pożyczek gotówkowych od 5000 € do 50000 €, a także finansujemy projekty od 50000 € do 300 000 € według rocznej stopy 2% dla każdej osoby lub firmy potrzebującej pożyczki. pieniądze na zaspokojenie niektórych z ich potrzeb.
Jeśli potrzebujesz pomocy, powiedz nam, ile potrzebujesz i żądany okres spłaty. Szybki kredyt i niekończący się stres związany z płatnościami.
  napisz do nas na joseluisloans@aol.com) (joseluisloans@gmail.com)} lub
{WhatsApp: +13075431042}.

zkl lop LOP LPO KKK

Oferta pożyczki Jose Luis Tel: +13075431042 {joseluisloans@aol.com} (joseluisloans@gmail.com) Cześć panie i panowie, czy macie pilną potrzebę osobistego pożyczka lub pożyczka komercyjna lub pożyczka na rozpoczęcie projektu lub na zakup domu lub samochód, czy potrzebujesz pożyczki na jakikolwiek cel? Jeśli tak, zrobiłbym to zalecamy skontaktowanie się z pożyczkami Jose Luis przez e-mail: joseluisloans@aol.com) (joseluisloans@gmail.com)} lub {WhatsApp: +13075431042}. Pożyczki Jose luis przeznaczone na pomoc popraw swój długoterminowy sukces finansowy. Nasze niestandardowe programy to zaprojektowany, aby pomóc w rozwoju, ochronie i zachowaniu twojego bogactwa poprzez zapewnienie spersonalizowana obsługa i wiedza specjalistyczna. Powód, dla którego musisz się skontaktować Pożyczki Jose Luis; – Zastosuj w… Czytaj więcej »