Słaba zdolność kredytowa? Teraz to nie problem!

Czasy, kiedy klient o niskiej zdolności kredytowej, odbijał się od drzwi instytucji finansowych minęły bezpowrotnie. Dzisiaj pieniądze może pożyczyć nawet osoba znajdująca się w nie najlepszej sytuacji finansowo-ekonomicznej. Firmy pozabankowe oferują specjalne produkty szyte na miarę tego typu klientów.

Każda instytucja udzielająca kredytów, bądź pożyczek, zobowiązania jest do kontroli zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Weryfikacja ta zwykle odbywa się w oparciu o dane pochodzące z rejestrów takich jak Biuro Informacji Kredytowej czy Krajowy Rejestr Długów. Pożyczkodawca bada także aktualne możliwości finansowe danej osoby w odniesieniu do jej obecnej sytuacji życiowej. Na podstawie tej analizy wydawana jest decyzja kredytowa/pożyczkowa. W przypadku niskiej zdolności kredytowej, klient musi liczyć się z negatywną odpowiedzią pożyczkodawcy.

W przeciwieństwie do banków, firmy pozabankowe nieco przychylniejszym okiem patrzą na osoby z niewystarczającą historią kredytową. Zwykle są bardziej skłonne pożyczyć im pieniądze, o ile pożyczkobiorca wnioskuje o pożyczkę rzędu kilkuset złotych. Jeżeli jednak wniosek pożyczkowy opiewa na dużo wyższą kwotę, pożyczkodawca może mieć już opory przed jego pozytywnym rozpatrzeniem. Istnieje bowiem ryzyko, że pożyczka nie zostanie zwrócona na czas, a firma na odzyskanie pieniędzy będzie musiała czekać miesiącami. Wzrasta także prawdopodobieństwo, że pożyczonych środków finansowych w ogóle nie uda się odzyskać.

Dlatego aby chronić własne interesy i jednocześnie nie blokować klientowi możliwości zdobycia większej gotówki, przy pożyczkach na duże kwoty, firmy pozabankowe coraz częściej wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Zabezpieczenie tym może być zastaw lub poręczenie. Przyjrzymy się bliżej tym produktom.

Pożyczki pod zastaw, czyli zabezpieczenie posiadanym mieniem

samochód pod zastaw

Aby uzyskać wsparcie finansowe w firmach pozabankowych możemy zdecydować się na pożyczkę pod zastaw mieszkania bądź samochodu. W przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości do wniosku należy dołączyć szereg dodatkowych dokumentów, np. akt notarialny potwierdzający własność nieruchomości czy numer księgi wieczystej. Wybierając opcję zabezpieczenia pożyczki swoim samochodem, musimy natomiast uczynić pożyczkodawcę jego współwłaścicielem. Takie działanie wymaga wizyty w wydziale komunikacji w celu wymiany dokumentów pojazdu na nowe. Oczywiście, pożyczkodawca figuruje jako współwłaściciel samochodu wyłącznie do momentu spłaty zastawionego zobowiązania.

Biorąc pod uwagę powyższe wymagania, nie da się ukryć, że pożyczka pod zastaw to jednak sporo zachodu. Zwykle nie dostaniemy jej zatem w “pięć minut”. Jeśli zależy nam na zdobyciu pieniędzy, będziemy musieli wykazać się sporą cierpliwością i punkt po punkcie spełnić szereg różnych kryteriów.

Zanim jednak sięgniemy po wspomniane rozwiązanie, dokładnie przemyślmy ten krok. W przypadku problemów ze spłatą zobowiązania ryzykujemy bowiem swoim majątkiem. Nie zaciągajmy więc tego typu pożyczek, jeśli nie mamy perspektyw na regularne ich spłacanie.

Więcej o pożyczkach pod zastaw samochodu

Pożyczki z poręczeniem, czyli pomoc osoby trzeciej

Zabezpieczeniem zaciąganego przez nas zobowiązania może być także poręczenie tzw. gwaranta (żyranta). Rozwiązanie to zapewne znamymężczyzna podpisujący umowę doskonale z działalności bankowej, gdzie jeszcze niedawno podżyrowanie kredytu przez osobę bliską było łatwym sposobem na zdobycie potrzebnej gotówki. W przypadku dużych pożyczek w firmach pozabankowych również możemy spotkać się z opcją poręczenia. Czasami poręczyciela znajduje nam pożyczkodawca, ale zwykle musimy się o niego postarać sami. A jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Otóż, w przypadku problemów ze spłatą pożyczki, firma pozabankowa będzie dochodziła swoich należności od osoby, która poręczyła naszą pożyczkę. Zabezpieczenie to stanowi doskonałe “plecy” dla klienta firm pożyczkowych.

Niestety, instytucja żyranta wiąże się z wysokim poziomem ryzyka, więc prawdopodobnie trudno będzie namówić kogoś do tego rodzaju wsparcia. A jeśli gwaranta znajdzie nam pożyczkodawca, musimy liczyć się z tym, że swojej pomocy nie zaoferuje on za darmo. Pożyczka z poręczeniem może więc okazać się dla nas kosztownym wyborem, ale z drugiej strony w podbramkowej sytuacji jest to najszybsza opcja na zdobycie potrzebnych środków finansowych.

Podsumowując

Oba przedstawione wyżej produkty to rozwiązania stworzone z myślą o osobach posiadających słabą zdolność kredytową. Dla wielu mogą one jednak wydawać się nieco kontrowersyjne. Rzeczywiście, decydując się na wzięcie pożyczki pod zastaw czy skorzystanie z poręczenia instytucji zaoferowanej przez pożyczkodawcę (o której tak naprawdę nic nie wiemy) sporo ryzykujemy. Dlatego taka decyzja nie może zostać podjęta pod wpływem chwili. Być może lepszym posunięciem byłoby najpierw podjęcie działań zmierzających do podniesienia swoje zdolności kredytowej. Lepsza zdolność to dodatkowe możliwości pożyczkowe, które nie będą wymagały od nas postawienia na szali swojego majątku. Warto więc rozważyć tę kwestię.

5 (100%) 1 głosów
Katarzyna Gaweł

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o