Spirala zadłużenia – sprawdź, czy dotyczy także i ciebie!

Potencjalni klienci chwilówek są nią straszeni niemal na każdym kroku. Przyjęło się uważać, że każda szybka pożyczka, prędzej czy później skończy się właśnie spiralą zadłużenia. Czym w rzeczywistości jest i jak się przed nią chronić - podpowiadamy w niniejszym artykule.

Kiedy zaciągamy jakieś zobowiązanie finansowe, powinniśmy dokładnie przeanalizować, czy będziemy w stanie spłacić je zgodnie z terminami narzuconymi przez umowę. Czasami zapominamy o takiej analizie lub robimy ją niedokładnie. Efektem takiego działania może być brak środków na spłatę pożyczki.

Aby uregulować swój dług sięgamy więc po kolejną pożyczkę. Spłacamy pierwotne zobowiązanie, ale nie stać nas na spłatę kolejnego. Pożyczamy więc znowu - czasem więcej, czasami w kilku miejscach. Cały czas mamy długi, których nie jesteśmy w stanie pokryć ze środków w naszym domowym budżecie. Jedynym wyjściem jakie widzimy, jest nieustanne pożyczanie. Zjawisko to nazywamy spiralą zadłużenia.

Spirala zadłużenia - dlaczego w nią wpadamy?

Jak już wspomnieliśmy, głównym z powodów jest brak analizy własnych możliwości finansowych. Pieniądze w firmach pozabankowych możemy pożyczyć szybko, a często także i łatwo i za darmo. Taka oferta wydaje się bardzo kusząca, zwłaszcza jeśli pilnie potrzebujemy gotówki. Będąc w finansowej potrzebie, często nie zastanawiamy się nad tym jakie konsekwencje przyniesie wybór pożyczki. Myślimy bowiem o danej konkretnej chwili.

Jest to niestety całkowicie naturalny odruch człowieka borykajacego się z problemami finansowymi. Dlatego też zjawisko spirali zadłużenia wciąż jest tak bardzo powszechne.

Innym z powodów, dla których wpadamy w coraz większe długi jest zły wybór pożyczkodawcy. Na rynku pozabankowym działa mnóstwo rzetelnych pożyczkodawców, ale łatwo także trafić na oszustów, których jedynym celem jest wyciągnięcie od klienta przysłowiowego “ostatniego grosza”. Będąc w finansowej potrzebie, często nie zwracamy uwagi na to, czy koszty pożyczki są np. zgodnie z limitami ustawy antylichwiarskiej, nie czytamy umowy przed jej podpisaniem i nie sprawdzamy opinii o danej firmie pożyczkowej. Takie zaniechania niestety bardzo szybko prowadzą do finansowego upadku.

Spirala zadłużenia - jak się przed nią bronić?

Wbrew powszechnej opinii, samo korzystanie z chwilówek nie wpędzi nas jeszcze w spiralę zadłużenia - o ile zachowamy wszelkie środki bezpieczeństwa. Aby więc uchronić się przed tym zjawiskiem i spokojnie korzystać z pożyczek pozabankowych za każdym razem powinniśmy:

  • ocenić, czy damy radę spłacić pożyczkę w narzuconym przez pożyczkodawcę terminie,
  • dostosować kwotę pożyczki do naszych możliwości finansowych,
  • porównać oferty pożyczek pozabankowych, zarówno pod kątem kosztów, jak i innych parametrów,
  • dokładnie zapoznać się z dokumentami pożyczki (umową oraz formularzem informacyjnym),
  • sprawdzić opinie o danym pożyczkodawcy,
  • zerknąć, czy dana firma pożyczkowa nie znajduje się przypadkiem na liście ostrzeżeń KNF,
  • policzyć koszty naszej pożyczki i porównać je z obowiązującymi prawnie limitami.

Kierując się powyższymi wskazówkami, zrobimy wszystko aby uchronić się przed spiralą zadłużenia. Niestety, kiedy już dotknie nas to zjawisko, bardzo trudno się od niego uwolnić. Nie oznacza to jednak, że jest to całkowicie niemożliwe.

Wpadłeś w spiralę zadłużenia? Zobacz, co możesz zrobić!

W przypadku spirali zadłużenia, pierwszym krokiem do uwolnienia się z kłopotów jest zaprzestanie dalszego zadłużania się. Powinniśmy sporządzić dokładną listę naszych długów oraz wierzycieli, a następnie skontaktować się z nimi i przedstawić zaistniałą sytuację. Być może zgodzą się, abyśmy nasze zadłużenie spłacali w mniejszych ratach.

Zastanówmy się także, które zobowiązania musimy spłacić w pierwszej kolejności. Ograniczmy też nasze wydatki do minimum. Jeśli to możliwe, starajmy się oszczędzać w każdy możliwy sposób. Warto także pomyśleć o dodatkowym zatrudnieniu. Jeżeli jednak wszystkie te metody będą niewystarczające, pozostaje nam jeszcze ogłoszenie upadłości konsumenckiej i zwrócenie się o pomoc do osób trzecich.(ks)

Sprawdź, czym jest upadłość konsumencka i jak z niej skorzystać!

5 (100%) 3 głosów
Katarzyna Gaweł

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pożyczka z ANNA CHROMA

Czesc przyjaciele
Nazywam sie TERESA ZAJAK
Jesli potrzebujesz pilnego kredytu
Zaprosilem cie do skontaktowania sie z ANNA CHROMA
I nie bedziesz rozczarowany
To tylko sugestia
Mam pozyczke w wysokosci 130 000 Zl
dzieki temu wspanialemu czlowiekowi
Aby uzyskac wiecej informacji
Odpowiedz mi krótka wiadomoscia
Lub skontaktuj sie ze swoim pozyczkodawca
annachroma1949@gmail.com
skontaktuj sie z moim adresem e-mail:
teresazajac133@gmail.com
Autorzy ANNA CHROMA
Bedziesz mial rozwiazania dla wszystkich swoich problemów
Potwierdzam to
Jesli nie potrzebujesz pozyczki
Wiec poinformuj swoja rodzine i przyjaciól

dziekuj