mężczyzna podpisujący umowę

Walcz z długami, czyli kilka słów o pożyczkach oddłużeniowych

Spłata chwilówki inną pożyczką? To przecież prosta droga do spirali zadłużenia! Jeśli jednak wybierzesz pożyczkę oddłużeniową, ten scenariusz wcale nie musi się zrealizować. Bohaterowie naszego dzisiejszego wpisu już się o tym przekonali. Poznaj ich historię.

Dowiedz się więcej: o spirali zadłużenia

Maciek i Agata właśnie wprowadzili się do swojego nowego domu. Przez ostatnie miesiące intensywnie pracowali, aby jego wnętrze wyglądało tak, jak sobie wymarzyli. Większość rzeczy zrobili sami. Wzięta na cele remontowe pożyczka okazała się bowiem niewystarczająca. W trakcie prac pojawiły się nowe wydatki, których wcześniej nasi bohaterowie nie przewidzieli.

Konieczne więc było ograniczenie kosztów robocizny. Niestety, nie na wszystkim dało się oszczędzić. Maciek i Agata musieli zatem sięgnąć po kolejne wsparcie finansowe z zewnątrz. Zaciągnęli więc kilka chwilówek.

Niestety, w przypadku szybkich pożyczek termin spłaty minął nieubłaganie. Pieniądze trzeba było oddać już po miesiącu, a w wszystkie oszczędności i wolne środki młodego małżeństwa pochłaniała budowa. Sytuacja była więc bardzo trudno.

Poszukując jakiegoś rozwiązania, Agata dotarła na jedno z for dyskusyjnych dotyczących problemów z długami. To właśnie tam po raz pierwszy usłyszała o pożyczkach oddłużeniowych. Czuła, że to będzie rozwiązanie, które pomoże im pozbyć się kłopotów finansowych. Intuicja jej nie zawiodła.

Pożyczki oddłużeniowe - co to takiego?

Jak podpowiada nazwa, pożyczki oddłużeniowe to środki finansowe, które możemy pożyczyć na spłatę aktualnych zobowiązań. Jeśli więc przykładowo, jak Maciek i Agata mamy na swoim koncie kilka chwilówek i nie dysponujemy odpowiednią sumą na zwrot pożyczonych pieniędzy, możemy nasze długi skonsolidować w jedno.

Wystarczy, że skorzystamy z pożyczki oddłużeniowej i uregulujemy wszystkie aktywne zobowiązania. Wybierając takie rozwiązanie z nowym pożyczkodawcą jesteśmy w stanie uzgodnić inną, wygodną dla nas ratę, a także wydłużyć czas na zwrot zaciągniętego długu.

Pożyczki oddłużeniowe - kto ich udziela?

Po pożyczkę oddłużeniową możemy zgłosić się do banku lub firmy pozabankowej. Wybierając bank najprościej sięgnąć po kredyt z przeznaczeniem na dowolny cel. W przypadku firm pozabankowych możemy natomiast spotkać się z ofertą przeznaczoną konkretnie na spłatę aktualnie posiadanego zadłużenia.

Czy to się opłaca, czyli wady i zalety pożyczek oddłużeniowych

Każdorazowo podejmując decyzję o pożyczce powinniśmy dobrze przemyśleć to posunięcie. W tym przypadku, choć poniekąd zmusza nas do takiego kroku sytuacja, również należy zachować zdrowy rozsądek i dobrze przemyśleć korzyści płynące z takiego rozwiązania.

Po stronie zalet pożyczki oddłużeniowej możemy z pewnością odnotować opcję szybkiego pozbycia się dotychczasowych długów. Spłacając takie zobowiązania w terminie unikamy nieprzyjemności związanych z windykacją czy koniecznością pokrycia odsetek karnych. Pożyczka oddłużeniowa to także ulga dla naszego domowego budżetu, który nie musi już zmagać się z kilkoma ratami do spłaty. Korzystając z takiego rozwiązania zwykle spłacamy powstały dług na dogodnych dla siebie warunkach.

Choć zalety pożyczki oddłużeniowej wysuwają się na pierwszy plan, nie możemy zapomnieć, że takie wyjście ma także swoje wady. Wybierając taką formę spłaty aktualnych długów, może i pozbywamy się niewygodnych pożyczek, ale wciąż zostajemy ze zobowiązaniem, które prędzej czy później trzeba będzie uregulować. A to oznacza z kolei stałe obciążenie dla naszego domowego budżetu przez dobrych kilka miesięcy.

Co więcej, pożyczka oddłużeniowa może sprawić, że spadnie nasza zdolność kredytowa. Szczególnie odczujemy to np. podczas zakupów, gdy będziemy chcieli kupić coś na raty. Przy słabszej zdolności kredytowej może bowiem okazać się to niemożliwe.

Podsumowując

Choć pożyczka oddłużeniowa to produkt stworzony typowo dla osób borykających się z długami, nie oznacza to jednak, że każdy taki klient z pewnością ją otrzyma. Agacie i Maćkowi się udało. Swoje zobowiązanie będą spłacać przez trzy lata, ale jego aktualna rata jest dla nich dużo mniejszym obciążeniem.

Musimy pamiętać, że w każdym przypadku pożyczkodawca zobowiązany jest do oceny naszej zdolności kredytowej. Powinien także przeanalizować posiadane przez nas aktualnie możliwości finansowe i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję o pożyczeniu pieniędzy.

Istnieje więc prawdopodobieństwo, że w oczach takiego pożyczkodawcy będziemy niewypłacalni, a udzielona nam pożyczka oddłużeniowa to dla niego zbyt duże ryzyko. Niemniej jednak, jeśli nasza sytuacja finansowa na to pozwoli, wybór takiej opcji pozbycia się długów może być jedną z lepszych decyzji.

5 (100%) 2 głosów
Katarzyna Gaweł

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o