Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Wzór wezwania do zapłaty. Jak wygląda?

Wierzyciel ma prawo upomnieć się o spłatę należności. W tym celu najczęściej wysyła  monity w formie listów, SMS-ów bądź e-maili. Często przed oddaniem sprawy do sądu wysłane jest tak zwane ostatnie, przedsądowe wezwanie do zapłaty. Sprawdziliśmy, co powinno zawierać takie pismo i jak wygląda. Podpowiemy też, co zrobić gdy otrzyma się takie wezwanie.

Wierzyciel po kilku wcześniejszych próbach odzyskania całości lub części zobowiązania (np. raty kredytu bankowego czy szybkiej pożyczki) może złożyć sprawę do sądu. Najczęściej jednak przed podjęciem takiego kroku decyduje się na danie jeszcze jednej szansy dłużnikowi. Wysyła więc ostatnie przedsądowe wezwanie do zapłaty z określonym terminem realizacji.

Jeśli otrzyma się takie pismo, lepiej zgodzić się na warunki oferowane przez wierzyciela. W przeciwnym razie konto może zająć komornik, samo postępowanie sądowe generuje też dodatkowe koszty. Nie spłacasz pożyczki? Zobacz, jak wygląda wzór wezwania do zapłaty i jak zareagować na takie pismo.

Kto wystawia wezwanie do zapłaty?

Najczęściej takie pismo może zostać przygotowane przez firmę udzielającą chwilówek, jak i pozabankowych pożyczek ratalnych. Mogą je przesłać również firmy windykacyjne, które kupiły zobowiązanie od pożyczkodawcy. W praktyce może je wystawić każdy wierzyciel, upominający się o zwrot należnego mu zobowiązania na mocy wcześniej zawartej umowy.

Do czego obliguje wezwanie do zapłaty?

Takie pismo zostaje przesłane dłużnikowi, jeśli ten nie oddał zobowiązania w terminie. Wcześniej mógł być przynaglany monitami w formie telefonicznych połączeń, SMS-ów czy maili. Jeśli te nie odniosły pożądanego skutku, wierzyciel upomina się o spłatę długu. Brak jego regulacji będzie wiązał się z przekazaniem sprawy do sądu.

Wezwanie do zapłaty – co powinno zawierać?

Na wezwaniu do zapłaty musi znajdować się informacja, kto jest wierzycielem i od kogo domaga się spłaty zobowiązania. Pismo powinno informować także, co jest źródłem regulacji należności – chodzi tutaj o umowę, której warunki nie zostały spełnione lub o fakturę, która nie została spłacona. Wierzyciel może poinformować, kiedy została ona zawarta bądź kiedy mijał termin spłaty.

W wezwaniu musi znajdować się też wysokość kwoty, podana wraz z odsetkami, jaką musi uregulować dłużnik. Pismo powinno zawierać ponadto termin, do którego należy wywiązać się ze spłatą zobowiązania oraz numer rachunku bankowego, na jaki należy dokonać płatności. Wierzyciel ma prawo w wezwaniu opisać dalsze kroki, które zostaną podjęte, jeśli należność nie zostanie terminowo uregulowana, np. wstąpienie na drogę sądową czy dalsze naliczanie odsetek.

Wzór wezwania do zapłaty – jak wygląda?

W piśmie wzywającym do uregulowania zobowiązania powinny znajdować się takie elementy, jak:

  •        data i miejsce sporządzenia wezwania,
  •        dane wierzyciela – imię i nazwisko/pełna nazwa firmy wraz z danymi adresowymi,
  •        dane dłużnika – imię i nazwisko, dane adresowe,
  •        treść wezwania (omówiona powyżej),
  •        wyróżniona kwota długu, termin spłaty oraz rachunek bankowy,
  •        podpis osoby wysyłającej wezwanie do zapłaty.

Przykładowy wzór wezwania do zapłaty

Co robić, gdy dostaniesz wezwanie?

Jeśli otrzymasz taki dokument, najlepiej od razu – o ile to oczywiście możliwe – uregulować należność wraz z odsetkami. Jeśli sytuacja finansowa uniemożliwia spłatę długu, od razu skontaktuj się z wierzycielem i poinformuj go o tym. Może uda się rozłożyć płatność na raty i spłacać należność w  mniej obciążających dla budżetu domowego kwotach.

Pożyczka na spłatę wezwania do zapłaty – czy warto?

Inną opcją na spłatę zobowiązania jest zawnioskowanie o szybką pożyczkę. Niemniej jednak takie rozwiązanie jest tylko dla osób, które nie mają więcej długów niż to jedno zobowiązanie i będą w stanie opłacić terminowo kolejną pożyczkę.

Warto też pamiętać, że dłużnicy figurujący w bazach kredytowych mogą nie otrzymać chwilówki, właśnie z uwagi na negatywną historię i niespłacone zobowiązanie. Lepiej więc najpierw uiścić poprzednie zobowiązanie, zanim zacznie się zaciągać kolejne.

Gdzie pożyczyć na spłatę zobowiązania?

PORÓWNAJ KREDYTY
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments