procenty na czarnym tle

WIBOR – co to takiego?

WIBOR czyli z  ang. Warsaw Interbank Offered Rate, to referencyjna wysokość oprocentowania kredytów na naszym rodzimym rynku międzybankowym. Jest ona wyznaczana poprzez średnią arytmetyczną wielkości oprocentowania podaną przez największe banki działające w Polsce, należące jednocześnie do panelu WIBOR.

Podczas obliczeń, odrzucane są skrajne wielkości. Dzięki tym wyliczeniom banki mogą podać stawki oprocentowania, po jakich pożyczą one pieniądze bankom komercyjnym. Ustalanie wartości WIBOR to tzw. Fixing WIBORu.

Jak ustalany jest WIBOR?

Stopa oprocentowania przedstawiana przez WIBOR określana jest każdego dnia o godzinie 11 (w dni robocze). Fixing (czyli sposób ustalania ceny) w tym wypadku polega na tym, że każdy z największych banków podaje swoją dzienną stopę oprocentowania, po której może on w określonym terminie pożyczyć pieniądze innym bankom. Po uwzględnieniu wszystkich ofert, wyliczana jest uśredniona wartość czyli właśnie stopa WIBOR, która następnie wdrażana jest w poszczególnych bankach.

Rodzaje WIBOR

Najpopularniejsze stawki WIBOR 1M, 3M, 6M, 9M lub 12 M to cały szereg różnego rodzaju stóp procentowych. Wyliczane są one każdego dnia zgodnie z opisanym wyżej schematem. Każda z nich obejmuje jednak odmienne okresy kredytowania, dlatego też opatrzone zostały  one różnymi oznaczeniami. 

W ofertach banków możemy np. spotkać opcje na jeden dzień licząc od dziś, na jeden dzień licząc od jutra, na tydzień lub dwa licząc od konkretnej daty, po dwóch dniach roboczych od nawiązania transakcji, bądź na jeden, trzy, sześć, dziewięć lub dwanaście miesięcy. Symbole jakie znajdujemy przy stopach WIBOR, takie jak ON, TN, 1T, 2T, 1M, 3M, 6M, 9M czy 12M mają zatem znaczenie dosyć jasne, a każde wyliczenia ustalane są właśnie pod kątem tych zmiennych.

Jak WIBOR wpływa na cenę kredytów?

Zmiany stawki WIBOR wpływają na wysokość raty kredytu, ale tylko w przypadku zobowiązań opartych o zmienne oprocentowanie. Kiedy wzrastają, konieczne jest zatem płacenie wyższych rat, a gdy spadają, rata ulega zmniejszeniu. Spadek WIBOR to dobra wiadomość dla osób, które już regularnie spłacają kredyty hipoteczne. Dla konsumentów, którzy dopiero decydują się na kredyt tego rodzaju, niższy WIBOR niekoniecznie jest dobrą wiadomością, gdyż z czasem raty i tak wzrosną, skutecznie zwiększając wydatki.

Jak widać, stopy procentowe WIBOR mają kluczowe znaczenie dla wysokości rat kredytów pozyskiwanych w bankach. Śledzenie sytuacji na rynku pod tym względem pozwala podjąć właściwe decyzje w odpowiednim czasie.(kw)

Twoja ocena

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o